- U źródeł Narodowego Marszu Papieskiego leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia jej korzeni i tego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi". Chcemy to powtórzyć i mamy nadzieję, że głos Jana Pawła II będzie zwornikiem, będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania różnych wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły - mówi Małgorzata Żaryn, inicjatorka wydarzenia. W rozmowie z portalem Niezalezna.pl podkreśla apolityczność marszu i dodaje: "zapraszamy wszystkich polityków, ale jako osoby prywatne i prosimy o nie podłączanie się z emblematami partyjnymi".
Już 2 kwietnia br., w niedzielę palmową, ulicami Warszawy, Krakowa i Szczecina przejdzie Narodowy Marsz Papieski.
Podczas konferencji prasowej przybliżającej szczegóły, współorganizatorka wydarzenia Barbara Konarska (Instytut Pileckiego) przypomniała, że impulsem organizacji marszu były ataki na Jana Pawła II, ale też wielka potrzeba, aby przybliżać postać papieża-Polaka, zaś jego dzieło i naukę przekazywać kolejnym pokoleniom. Intencją wiodącą jest jednak "zabranie Jana Pawła II z przestrzeni politycznych rozgrywek". "To jest nasze dobro narodowe", a wydarzenie przeznaczone dla osób, które "nie zgadzają się na to, aby na politycznym ringu boksować wszystkie nasze wartości" oraz "papierek lakmusowy dla nas: czy potrafimy naszych wartości bronić, czy jesteśmy wierni, czy zawładnie nami strach".
W rozmowie z portalem Niezalezna.pl Małgorzata Żaryn, autorka książek i publikacji historycznych, dziennikarka oraz inicjatorka Narodowego Marszu Papieskiego, pytana, czy w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele konkretnych ugrupowań, podkreśliła:
- Zapraszamy wszystkich polityków, jako osoby prywatne, ale prosimy o nie podłączanie się z emblematami partyjnymi - to jest marsz całkowicie apolityczny. Nie myślimy o marszu pod kątem oficjalnej obecności polityków.
Dopytywana, czy ci ze swojej strony nie deklarowali udziału, odparła, że póki co takiej sytuacji nie było.
- My od początku zaznaczyliśmy, że to jest inicjatywa społeczna, dlatego zapraszamy wszelkie środowiska, które chcą iść dla Jana Pawła II.
Na jaką frekwencję można liczyć, tego organizatorzy nie wiedzą, ale nie ukrywają nadziei na to, że dopisze.
- Jeśli chodzi o liczby, nie mamy konkretów, ale liczę na to, że będzie nas naprawdę dużo
- dodaje. A jak na marsz reaguje episkopat? - Konferencja episkopatu uznała, że marsz pozostawia laikatowi i działaniu osób świeckich, ale parafie aktywnie włączają się w pomoc organizacji wyjazdów do Warszawy, Krakowa, czy Szczecina i są to decyzje poszczególnych diecezji.
Jak wykazuje Małgorzata Żaryn, inicjatywa Narodowego Marszu Papieskiego jest tak oddolna, jak oddolna może być jedna osoba, która wpada na pomysł.
- Podzieliłam się tym pomysłem z Barbarą (Konarską - red.) i zaczęły dziać się rzeczy nieprawdopodobne. Odzew był ogromny - począwszy od wielkich środowisk, poprzez indywidualnych ludzi, każdy rozumiał potrzebę takiego wydarzenia
- wskazuje.
Samo wydarzenie zaś, wyjaśnia Małgorzata Żaryn, nawiązuje do Białego Marszu Papieskiego, który odbył się po śmierci Jana Pawła II i w Warszawie, i w wielu innych miastach Polski.
- Stanowił dla nas inspirację, zaś u źródeł wszystkiego leży chęć restytuowania naszej wspólnoty, przywrócenia jej korzeni i tego, czego nas nauczył Jan Paweł II przyjeżdżając do Polski w roku 1979 i mówiąc: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi". Chcemy to powtórzyć i mamy nadzieję, że głos Jana Pawła II będzie zwornikiem, będzie nas spajał w dążeniu do odzyskania różnych wartości narodowych, patriotycznych, religijnych, które w ostatnim czasie nam się zagubiły
- mówi, dodając, że organizatorzy marszu uznali, iż - po ostatnich atakach na papieża-Polaka - nie pozwolą na "obrażanie naszych wartości i postanowiliśmy się policzyć".
Jak informują organizatorzy, podczas każdego marszu najmocniejszy głos należy do Ojca świętego. Przypomnimy to, co do nas mówił. Fragmenty homilii, kazań, rozmów, sentencji. Po części odtworzymy archiwalne nagrania z pielgrzymek JPII, ale też polscy artyści będą przypominać dorobek Ojca Świętego.
Warszawa: 11.00, Rondo Dmowskiego, ul. Marszałkowska, Królewska, przez Plac Piłsudskiego do Katedry Archidiecezjalnej, po drodze marsz podkreśli złożeniem kwiatów miejsca związane z JPII – kościół św. Anny, pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego. 12.30 w Katedrze Archidiecezjalnej marsz zakończy się mszą świętą. Biorący udział w marszu będą mogli uczestniczyć w mszy zbierając się na Placu Zamkowym. Będą telebimy, nagłośnienie. To będzie pełna msza.
Kraków: 13.30 na krakowskich Błoniach. Szlakiem białego marszu z 1981 roku, który po zamachu JPII zgromadził setki tysięcy ludzi. Tam również zgromadzenie zakończy się mszą świętą, będzie ona dostępna dla wszystkich przez transmisję na Rynku Głównym
Szczecin – rozpocznie się mszą świętą w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00
Organizatorzy apelują o jednoczenie się wokół Marszu Warszawskiego, Krakowskiego i Szczecińskiego. Ci, którzy chcą dołączyć, poznać szczegóły i znaleźć środowiska organizujące wyjazd na marsz warszawski z różnych miejsc w Polsce informacje znajdą na stronie: marszpapieski.pl oraz na grupie i wydarzeniu: marsz papieski na facebooku.
Kontakt dla mediów: Barbara Konarska – tel. 662885599, [email protected]
Cała konferencja poniżej: