Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ma chronić przed kolejnymi atakami Łukaszenki. Wiadomo kiedy i kto wybuduje zaporę na granicy

"Budowa bariery zostanie podzielona na 4 odcinki. Prace na każdym z nich będą przebiegały równolegle" - mówiła podczas dzisiejszego spotkania z mediami zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Jak przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, dziś podpisano trzy kluczowe umowy dla budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Prace nad inwestycją mają się zakończyć w czerwcu br.

Twitter/MSWiA

Do połowy roku 2022 na granicy polsko-białoruskiej ma powstać trwała zapora. Szacowany koszt inwestycji to ponad 1,6 mld złotych. Zapora stanie na 187-kilometrowym odcinku granicy Polski z Białorusią, będzie mierzyć 5,5 m wysokości i zostanie wyposażona w elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu czy kamery. Do zaprojektowania i budowy zapory wybrano firmy Budimex i Unibep.

Dziś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceszef Maciej Wąsik oraz gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta głównego Straży Granicznej spotkali się z mediami w na konferencji dotyczącej budowy zapory. Jak przekazano, podpisane zostały 3 umowy w tej sprawie. Jak podkreśliła gen. bryg. SG Wioleta Gorzowska, inwestycja jest największą w historii Straży Granicznej.

"Budowa bariery zostanie zrealizowana na odcinku 186 kilometrów, zostanie podzielona na cztery odcinki, ma to na celu maksymalne skrócenie czasu budowy i prace budowlane na wszystkich czterech odcinkach będą prowadzone równolegle."

- poinformowała zastępca komendanta głównego SG.

Przekazano również, że Polimex Mostostal S.A, Mostostal Siedlce z o.o. i Węglokoks S.A. zajmą się wykonaniem przęseł stalowych, natomiast wykonaniem robót budowalnych, tak jak wcześniej informowano, zajmą się firmy Budimex i Unibep. Przy budowie bariery ma zostać wykorzystane ponad 50 ton stali.

Jak dodano, budową bariery elektronicznej zajmą się inni wykonawcy, którzy nie zostali jeszcze wybrani.

Jak poinformowano, budowa zapory powinna zostać zakończona w czerwcu br.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl, twitter

Mateusz Święcicki