Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

W Dniu Ziemi w Krakowie ruszył zegar klimatyczny

W obchodzony w czwartek Dzień Ziemi w Krakowie ruszył zegar klimatyczny wyświetlany na ekranie LED Tauron Areny. Pokazuje on liczbę dni, które pozostały nam do momentu, gdy średnia temperatura na naszej planecie wzrośnie o 1,5 stop. C.

materiały prasowe

Zegar będzie świecił się codziennie o g. 21 aż do 22 sierpnia. Ma zmotywować wszystkich do działań, które pozwolą powstrzymać "niekorzystne" zmiany klimatu.

"Wzrost temperatury na Ziemi o 1,5 st. C w stosunku do ery przedprzemysłowej spowoduje nieodwracalne straty w ekosystemach: 3 mld ludzi będzie cierpiało z powodu silnych upałów, ponad 400 mln ludzi nie będzie miało dostępu do wody, 10 proc. wszystkich zwierząt - także hodowlanych - umrze, co spowoduje kryzys żywnościowy"

– straszył na spotkaniu z dziennikarzami towarzyszącym uruchomieniu zegara Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce. Dodał, że jeśli nadal temperatura będzie rosła, to w 2100 roku według prognoz ONZ liczba migrantów klimatycznych sięgnie 2 mld osób.

Globalne ocieplenie ma rzekomo związek z emisją dwutlenku węgla, dlatego zegar nie tylko odlicza, ile lat, miesięcy, dni, godzin i minut zostało nam do momentu przekroczenia progu zmiany średniej temperatury powierzchni Ziemi o 1,5 st. C, ale także emisja ilu ton CO2 przybliża nas do tej chwili.

"Ten zegar nieubłagalnie tyka, a co gorsza tempo jego tykania z roku na rok przyśpiesza. Musimy podjąć błyskawiczne działania nie tylko globalnie, ale także lokalnie, także tu w Krakowie"

– mówił Wyszkowski.

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podkreślił, że krakowianie widzą potrzebę dokonania zmian i działań na rzecz poprawy klimatu.

Mówił, że władze Krakowa chcą pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Jeden z projektów dotyczy ogrzewania w ten sposób wody dostarczanej do rozproszonych domów we wschodniej części miasta. Wniosek w tej sprawie jest złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizacja tej inwestycji ma zmniejszyć emisję CO2.

Miasto zmienia też transport zbiorowy, przechodząc z paliwa tradycyjnego na gazowe lub energię elektryczną. W tym roku planowany jest zakup kolejnych kilkudziesięciu ekologicznych autobusów. "

Wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa Andrzej Łazęcki podkreślił, że stolica Małopolski jednoznacznie stawia na transformację klimatyczną i chce wprowadzać zmiany przy współudziale mieszkańców.

Grzegorz Dukielski, dyrektor BNP Paribas Green Film Festival, zapowiedział, że od 15 do 22 sierpnia w Krakowie odbędzie się czwarta edycja wydarzenia, podczas której na seansach w plenerze będzie można zobaczyć najlepsze filmy o środowisku i jego ratowaniu, w tym nagrodzoną na Berlinale 2020 "Gundę" Victora Kossakovskiego.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Małopolskie

Dominika Pazdyka