Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Jedziemy budować unię

Baza noclegowa jest już gotowa. W Budapeszcie czeka na Polaków 670 miejsc. Kluby „Gazety Polskiej” organizują 14 marca wyjazd do Budapesztu, aby obchodzić z Węgrami ich święto narodowe. Wyjazd jest demonstracją przyjaźni i poparcia dla Węgrów oraz po

Małgorzata Armo/Gazeta Polska
Małgorzata Armo/Gazeta Polska
Baza noclegowa jest już gotowa. W Budapeszcie czeka na Polaków 670 miejsc. Kluby „Gazety Polskiej” organizują 14 marca wyjazd do Budapesztu, aby obchodzić z Węgrami ich święto narodowe. Wyjazd jest demonstracją przyjaźni i poparcia dla Węgrów oraz polityki ich rządu.

Wyjazd nastąpi z Dworca Centralnego 14 marca po południu. – Jedziemy spotkać się z naszymi przyjaciółmi z Węgier – mówi redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. – Nie ma dwóch bardziej zaprzyjaźnionych i jednocześnie podobnych kulturowo narodów jak Polacy i Węgrzy. Chcemy budować unię pomiędzy ludźmi, zachowując ich tożsamość, godność i pamiętając o odrębnościach. To nasza wspólna propozycja dla całej Europy – dodaje.

Wielki Wyjazd na Węgry 2012 był dla mnie niezapomnianym przeżyciem – mówi Grażyna Gregorowicz z krakowskiego Klubu „GP”. – Rozdawaliśmy biało-czerwone wstążeczki. Węgrzy odpinali, zdejmowali z szyi swoje pamiątki narodowe, były łzy, uściski serdeczności i tak przemaszerowaliśmy 4 km na pl. Kossutha. Największe wrażenie wywarł na mnie szpaler mieszkańców Budapesztu odprowadzających nas w pożegnalnym geście z placu po uroczystościach, ten tłum rósł i rósł. Węgrzy skandowali: wiwat Polska, Polonia, Polonia! Kobiety podchodziły, rozdając nam domowe ciasto, ktoś przyniósł węgierską flagę i ciął ją dla nas na pamiątkowe kawałki. Ta atmosfera spontanicznej serdeczności udzielała się wszystkim. Węgrzy krzyczeli: przyjedźcie jeszcze, zapraszamy.

– Ubiegłoroczny Wielki Wyjazd na Węgry był początkiem konkretnej współpracy – mówi Ryszard Kapuściński, szef klubów „Gazety Polskiej”. - Współpracujemy z Ruchem Patriotów Europy „CŐF”, największą organizacją pozarządową w Europie. Pomagamy w nawiązaniu współpracy gospodarczej między małymi i średnimi firmami. Ale najważniejsze było chyba uświadomienie Węgrom prawdy o tragedii nad Smoleńskiem, bo do Węgrów dotarły tylko kłamstwa MAK. W rezultacie w drugą rocznicę tej tragedii w Budapeszcie w kościele Belvárosi templom równolegle z mszą warszawską polski ksiądz Karol Kozłowski koncelebrował z ks. dr. Zoltánem Osztie mszę św. w intencji ofiar Smoleńska – podsumowuje Ryszard Kapuściński.

Poza uczestnictwem w węgierskich uroczystościach państwowych oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem gen. Józefa Bema i pomnikiem Męczenników Katynia planowane jest w ramach wyjazdu także podpisanie wspólnie ze stroną węgierską Kodeksu Etycznego, który ma zostać przekazany władzom Unii Europejskiej.

Koszty wyjazdu to: miejsca siedzące 330 zł, kuszetki 400 zł. Konto: ALIOR BANK 96 2490 0005 0000 4600 2802 2968. Na przelewie trzeba napisać imię, nazwisko, adres (informacje potrzebne do ubezpieczenia i do wystawienia faktury).

Przygotowane są noclegi z 15 na 16 marca: Hotel Goliát dla 230 osób. Cennik: 10,5 euro/osoba/noc. W cenie wszelkie podatki oraz śniadanie. Oraz hotel Váci Mihály Kollégium (1141 Budapest, Mogyoródi út 128) dla 420 osób. Cennik: dorośli: 2500 Ft/os/noc (35,64 zł), śniadanie: 350 Ft (4,98), kolacja: 500 Ft (7,12 zł). Trzeba potwierdzić zamówienie, prosimy osoby zainteresowane jadące pociągiem o zgłaszanie się na mejl: [email protected].



Codziennie nowe informacje na stronie www.wielkiwyjazdnawegry.pl. Kontakt: 506 938 677.
 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

eRT