Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Teatr Wielki - Opera Narodowa świętuje 55-lecie odbudowy

Archiwalne nagrania, wywiady ze śpiewakami m.in. Jerzym Artyszem i Zdzisławą Donat, wspomnienia wieloletnich pracowników to część propozycji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, która świętuje 55-lecie odbudowy gmachu zburzonego w czasie II wojny światowej.

facebook.com/operanarodowa/

19 listopada 1965 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Uroczystości trwały pięć wieczorów. W tym czasie odbyły się cztery premiery dzieł polskich artystów - "Strasznego dworu" i "Halki" Stanisława Moniuszki, "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego oraz baletu "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego.

Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski przypomniał w rozmowie z PAP, że 19 listopada jest datą szczególną w historii Teatru Wielkiego - 19 listopada 1765 roku miał miejsce pierwszy spektakl w języku polskim w Operalni, również 19 listopada włożono kamień węgielny pod realizację corazziańskiej wizji tego teatru na placu wówczas Marywilskim, a obecnie Teatralnym. "Zatem ten ciąg zdarzeń, który prowadził do 19 listopada 1965 roku był niezwykły" - mówił.

Dodał, że "otwarcie teatru przesuwano wielokrotnie i dopiero za 13 razem udało się do tego doprowadzić". Jego zdaniem odbudowa Teatru Wielkiego była niejako ukoronowaniem powojennej odbudowy Warszawy. Dąbrowski przypomniał, że odbudowę zawdzięczamy architektowi Bogdanowi Pniewskiemu i ówczesnemu dyrektorowi Arnoldowi Szyfmanowi. "Pniewski niestety nie dożył momentu chwały i otwarcia budynku, natomiast Szyfman przeżył to gorzko. Przed koncertem inauguracyjnym w imieniu środowisk artystycznych przemawiał Jarosław Iwaszkiewicz i ówczesne władze wycięły nazwisko Szyfmana" - mówił Dąbrowski. "Było to tym bardziej bolesne, gdyż Szyfman zjechał cały świat, zapoznał się z realizacjami najnowszych rozwiązań techniki teatralnej na świecie, aby następnie móc zastosować je w Warszawie. Rozwiązania te Pniewski te zastosował w swoim projekcie" - dodał.

"Czujemy się zobowiązani historią tego teatru. Tym wszystkim, którzy tworzyli go na przestrzeni prawie dwóch wieków, chcielibyśmy wyrazić szacunek i podziw i swoim programem artystycznym dać świadectwo mądrej kontynuacji" - podkreślił Dąbrowski.

"Niestety przez pandemię musimy przejść w przestrzeń online. Zaproponowaliśmy szereg projektów, które pozwalają zapoznać się z materiałami archiwalnymi, przybliżającymi czas oraz kulisy podniesienia Teatru Wielkiego z ruin, a także pokazują jego wcześniejszą historię - poinformował.

Z okazji 55-lecia odbudowy Teatru Wielkiego codziennie do piątku, 27 listopada w serwisach społecznościowych TWON, na kanale YouTube i dedykowanych 55-leciu odbudowy stronach w serwisach internetowych TWON prezentowane będą materiały przypominające ten czas.

W serwisie głównym https://teatrwielki.pl/55-lecie-odbudowy/ przypomniana zostanie historia Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Na stronie można obejrzeć zdjęcia odbudowy z lat 1958–1965. Na specjalnej podstronie VOD: http://vod.teatrwielki.pl/55-lecie-odbudowy-teatru-wielkiego/ będzie można obejrzeć materiały archiwalne i posłuchać wspomnień wybitnych artystów teatru.

Na stronie TWON, w formie kartek z kalendarza przybliżone zostaną wydarzenia związane z otwarciem teatru po odbudowie, m.in. premiery spektakli: "Straszny dwór" ( 20 listopada 1965), "Halka"(21 listopada) i "Król Roger"(23 listopada).

Można również zwiedzić wirtualną wystawę w Google Arts & Culture, fotograficzną opowieść dokumentującą szczegóły i etapy odbudowy. Wzbogacona została fragmentami tekstowymi i audiowizualnymi o najważniejszych postaciach i losach budynku, a także ciekawostkach architektonicznych.

Będzie można również posłuchać wspomnień Bogusława Kaczyńskiego, kultowej postaci kultury i świadka epoki, który uwiecznił swoje wspomnienia z otwarcia Teatru Wielkiego w tekście zamieszczonym w publikacji TW-ON "50/50". Tekst przeczyta aktor Olgierd Łukaszewicz.

Również kolejny odcinek cyklu "Operowym głosem" vloga śpiewaka Jasina Rammala-Rybaława pt. "Teatr Wielki –Teatr Wspaniały" będzie poświęcony odbudowie po wojennych zniszczeniach oraz uroczystemu otwarciu w 1965 roku.

Premierowo zostanie udostępniony cykl "Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej". Są to rozmowy nagrane na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z postaciami świata opery, które debiutowały po II Wojnie Światowej. W programie usłyszymy Zdzisławę Donat, Bożenę Betley, Kazimierza Pustelaka i Jerzego Artysza.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP