W dniu dzisiejszym (tj. w czwartek 7 czerwca) jako przedstawiciele Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa mieliśmy okazję poprowadzić posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Tę możliwość zawdzięczamy przychylności i gościnności przewodniczącego tego gremium, pana posła Adama Abramowicza. Jako temat do dyskusji wybraliśmy zamówienia publiczne.
W Radzie analizujemy tę tematykę od wielu tygodniu. Uczestniczyliśmy w konferencjach i debatach poświęconych temu zagadnieniu. Jedną z nich, w Katowicach, współorganizowaliśmy. Przygotowaliśmy ankietę wśród przedsiębiorców, aby poznać ich opinię na temat obecnie obowiązujących regulacji oraz praktyki ich stosowania. W naszej organizacji nie brak także osób, które jako przedsiębiorcy, czy w ramach działalności społecznej stykają się z zamówieniami publicznymi. Można zatem powiedzieć, że w tym temacie mamy wiele do powiedzenia. Uważamy również, że kwestia ta jest niezwykle ważna dla całej polskiej gospodarki, szczególnie zaś dla małych i średnich firm. Chcemy, aby zamówienia publiczne były dla nich szansą na biznesowy rozwój, a nie swoistym polem minowym.
W posiedzeniu Zespołu udział wzięli obok parlamentarzystów także prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk, jak również przedstawiciele istotnych dla gospodarki ministerstw: finansów, przedsiębiorczości i technologii oraz inwestycji i rozwoju. Obecni byli także urzędnicy GDDKiA.
Dyskusję zainicjowało wystąpienie prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa, Piotra Hofmana. Wspólnie z panem prezesem omawialiśmy zarówno wyniki naszej ankiety, jak i ustalenia i wnioski z konferencji nt. branży budowlanej, jaka miała miejsce w Katowicach 17 maja. Następnie głos zabierali kolejni zaproszeni goście. Dyskusja oscylowała zarówno wokół obowiązujących przepisów, jak i praktyki ich stosowania.
Analizowaliśmy także rozwiązania zawarte w propozycji zupełnie nowej ustawy dotyczącej zamówień publicznych. Z deklaracji ministerstwa przedsiębiorczości i technologii wynika, że nowe prawo może być przyjęte nawet w tym roku. Uczestnicy posiedzenia Zespołu podnosili, że przyjęte w 2016 roku rozwiązania, umożliwiające dzielenie przetargu na mniejsze części, już zaczynają przynosić pierwsze owoce. Rośnie także odsetek wykorzystania tzw. klauzul społecznych, które umożliwiają udział w realizacji zamówień publicznych podmiotom ekonomii społecznej.
Zastanawialiśmy się także, co zrobić aby zwiększyć udział MiŚP w realizacji zamówień publicznych. Być może nowe rozwiązania prawne zarezerwują część zamówień do realizacji właśnie dla tych mniejszych firm (chodzi o zamówienia poniżej tzw. progów unijnych). Dużo miejsca w dyskusji zajęła nie tyle zmiana przepisów, co praktyka ich stosowania. Ważne jest, jak podkreślali dyskutanci, aby stosować te możliwości, które już teraz daje obowiązujące prawo. Chodzi m.in. o zmniejszenie wymagań formalnych nakładanych na uczestników postępowań przetargowych tak, aby nie grzęźli oni w niekończących się procedurach. Spotkanie uważamy za niezwykle owocne.
Jako Rada planujemy włączyć się także w prace nad zmianą prawa zamówień publicznych. Liczymy także podnoszenie profesjonalizmu postępowań przetargowych. Być może, co również zauważono podczas dyskusji, ułatwieniem dla zamawiających byłyby certyfikaty branżowe, dające rękojmię profesjonalności oferenta. W dwie godziny nie da się wyczerpać tak trudnego i poważnego tematu. Zrobiliśmy jednak w tym kierunku bardzo poważny krok. Liczymy na dalszą współpracę z Zespołem Parlamentarnym ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Państwa zaś zachęcamy do zapisywania się do Rady, chcemy bowiem znać Państwa zdanie i rozwiązywać realne problemy polskich przedsiębiorców.