Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Polskie wzornictwo ma wreszcie stałą wystawę! Brawa dla Muzeum Narodowego w Warszawie

Najciekawsze prace polskich projektantów z różnych epok są już dostępne dla zwiedzających. W piątek Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło długo wyczekiwaną Galerię Wzornictwa Polskiego, gdzie można zobaczyć m.in. fotele Józefa Chierowskiego, Romana Modzelewskiego, gramofon Bambino, unikalną porcelanę, barwne tkaniny lat 50. i 60. XX wieku.

Bartosz Bajerski/MNW
Bartosz Bajerski/MNW

Historia polskiego wzornictwo od początku XX wieku po czasy współczesne to dla zwiedzających podróż przez najważniejsze zjawiska rodzimej sztuki użytkowej, od stylu zakopiańskiego, przez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, Spółdzielnię Artystów Plastyków „Ład”, modernistów z kręgów Praesensu i różnorodne projekty okresu powojennego, aż po najlepsze przykłady współczesne.
Polscy artyści i projektanci są od dawna cenieni na całym świecie. Przed II wojną światową Rzeczpospolita zyskała ogromny rozgłos na międzynarodowej wystawie w 1925 roku, w Paryżu. Polacy zdobyli wówczas 35 nagród Grand Prix (m.in. dla Józefa Czajkowskiego, Henryka Kuny, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Mehoffera, Wojciecha Jastrzębowskiego, Warsztatów Krakowskich czy szkół), 31 nagrody Diplôme d'Honneur, 70 złotych medali, 56 medali srebrnych i 13 brązowych. W sumie było to aż 205 nagród, co wywindowało nasz kraj do ścisłej czołówki wśród 22 państw europejskich. Nagrodzono także wykonawców – to szczególnie ważne nagrody, gdyż promowały uniwersalne pojęcie jakości, mające szansę stać się podstawowym walorem skromnej w swym zakresie gospodarki ówczesnej Polski. Zaprezentowany na wystawie styl narodowy, okazał się strzałem w dziesiątkę.
Galeria w MNW uzupełnia historię designu polskiego o lata powojenne, w których twórcy, mimo borykania się z trudnościami materiałowymi, nie odbiegali od światowej czołówki. Ich projekty przetrwały komunę i dziś są poszukiwanymi ikonami stylu. Niektóre, tak jak meble Modzelewskiego, znów trafiły na taśmę produkcyjną. 

Muzeum Narodowe w Warszawie po latach oczekiwania udostępnia widzom pierwszą przekrojową prezentację rodzimego wzornictwa. Możemy mówić o święcie designu! W kameralnej przestrzeni kuratorki prezentują ikony polskiego wzornictwa oraz modele i prototypy, które nie zaistniały w masowej produkcji. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zaprezentować zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego w powiększonej przestrzeni naszego Muzeum.

– powiedział zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Rypson.

Prace związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci i etnoprojektowaniem mają osobne miejsce w galerii. Obok słynnych ikon polskiego wzornictwa prezentowane są materiały archiwalne, m.in. fotografie i fragmenty kronik filmowych, przybliżające kontekst historyczny prezentowanych w galerii obiektów.

Otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego towarzyszą interaktywne warsztaty dla rodzin, w czasie których będzie można poznać zasady projektowania tkanin, krzeseł i zabawek. Odbędą się też spotkania i wykłady w Kinie Muz z udziałem wybitnych specjalistów i projektantów. Dla gości z dysfunkcją wzroku przygotowano audiodeskrypcje wybranych dzieł, specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych oraz bezpłatne oprowadzania i lekcje dostosowane do różnych potrzeb zwiedzających.

 



Źródło: mkidn.gov.pl, mnw.art.pl

#MNW #galeria stała #wzornictwo polskie #design

Magdalena Łysiak