W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje doroczne święto – Święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione w dniu 30 lipca 1992 roku. Nawiązuje ono do tradycji obchodzenia Święta Żołnierza w II Rzeczypospolitej i upamiętnia rocznicę słynnego manewru Wojsk Polskich znad Wieprza w 1920 r.
Święto Żołnierza w II Rzeczypospolitej ustanowił Minister Spraw Wojskowych gen. broni Stanisław Szeptycki rozkazem z dn. 4 sierpnia 1923 roku dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w roku 20. Wybrano 15 sierpnia, gdyż w tym dniu, w godzinach nocnych, pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem inicjując w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.
Telegram z okazji Święta Żołnierza do Marszałka Piłsudskiego; źródło: www.caw.wp.mil.pl
Rozkaz Dzienny
Nr 126
Ministerstwa Spraw Wojskowych
Warszawa, dnia 4 sierpnia 1923 roku
Święto Żołnierza i doroczny przegląd załogi w dniu 15 sierpnia
Dzień 15-go sierpnia jest Świętem Żołnierza. W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski.
Uroczystości świąteczne obejmują:
a) w przeddzień Święta Żołnierza o godz. 20-ej capstrzyk orkiestr wojskowych na ulicach miasta garnizonowego;
b) w dzień święta przed południem przegląd wojsk z nabożeństwem i błogosławieństwem;
c) po południu uroczystości ogólno-narodowe;
d) uroczysty wieczorny apel.Przegląd załogi odbywa się w każdym garnizonie o godz. 9-ej. Przegląd ten odbywa się w oczach społeczeństwa, by pokazać, że wojsko jest „Tarczą i obroną Ojczyzny” i ma dać dowód tężyzny, gotowości bojowej i ducha wojska. W przeglądzie biorą udział wszystkie wojska garnizonu z chorągwiami (sztandarami) w ubiorze polowym ze sprzętem i uzbrojeniem bojowem. Przeglądu dokonywa najstarszy stopniem i starszeństwem dowódca wojska.
Na przegląd zaprasza komendant garnizonu duchowieństwo, przedstawicieli władz rządowych i samorządnych, stowarzyszenia społeczne, oraz przedewszystkiem uczestników powstań o niepodległość Ojczyzny.Uroczystości popołudniowe mają charakter obywatelski. Żołnierz bierze w nich udział oddzielnie lub w zwartych oddziałach, względnie jako delegacje wysłane na rozkaz komendanta garnizonu; jednak zawsze w ubiorze polowym (z bronią białą). Pododdziały honorowe, które mają wystąpić w czasie uroczystości popołudniowych występują w ubiorze polowym (uzbrojeniu bojowem).
Apel wieczorny odbywa się o godz. 22.30 w obecności oficera. Celem utrwalenia w oddziałach pamięci poległych na polu walki towarzyszy broni, którzy najwięcej się odznaczyli, czy jakoteż dla zachowania tradycji pamiętnych walk w obronie Ojczyzny, podczas wieczornego apelu przy odczytywaniu listy obecnych, wywołuje się nazwiska tych żołnierzy kompanji, (bat. szwadr.), którzy najwięcej odznaczyli się w bojach i zginęli śmiercią walecznych. (…)