Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Powieść w hołdzie żołnierzom wyklętym

W ubiegłym tygodniu swoją premierę miała wyjątkowa powieść z serii WarBook, która została napisana w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego.

W ubiegłym tygodniu swoją premierę miała wyjątkowa powieść z serii WarBook, która została napisana w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego.

Powieść Marka Czerwińskiego pt. „Łowy na człowieka” została napisana na podstawie opowiadania zamieszczonego w książce „Snajperzy – wczoraj i dziś”, które nosiło tytuł „Polowanie na człowieka”. Jej fabuła koncentruje się na burzliwych losach Stanisława, polskiego żołnierza, strzelca wyborowego, który po klęsce kampanii wrześniowej ucieka z niewoli i rozpoczyna prywatną wojnę z nazistowskimi i sowieckimi okupantami.

Rok 1939 – Polska zostaje zaatakowana przez agresorów. Po dwóch miesiącach bohaterskiej obrony pododdziały Wojska Polskiego wycofują się do Rumunii, te, którym się to nie udaje, trafiają do niemieckiej lub sowieckiej niewoli. Wielu żołnierzy nie godzi się z klęską. Wśród nich jest młody plutonowy Stanisław, doskonały strzelec i znawca broni. Po udanej ucieczce z niewoli ego schronieniem stają się lasy. Gdy zdobywa pierwszy karabin, rozpoczyna bezlitosną krucjatę przeciwko najeźdźcy.

Książkę czyta się praktycznie jednym tchem. Sposób narracji sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby nieustannie towarzyszył Stanisławowi w jego misji. Powieść w wierny sposób oddaje charakter działania strzelców wyborowych.

Autor powieści przyznaje, że postać Stanisława jest hołdem dla tysięcy bezimiennych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz żołnierzy wyklętych, których pamięć zabijano przez dziesięciolecia. Postać głównego bohatera to hołd dla tych, dla tych, którzy nie mają nawet grobu, a przecież toczyli walkę o sprawiedliwą, wolną i niepodległą Polskę, jeszcze długo po 1945 roku. Ostatni z nich polegli gdzieś pod koniec lat sześćdziesiątych.

- Mieliśmy wszak podziemne państwo i całą armię ludzi gotowych umierać dla Polski – podkreśla Marek Czerwiński we wstępie do książki.

Ponadto już na początku autor zaznacza, że informacji o Stanisławie nie należy szukać w archiwach ani aktach IPN. Autor zachęca, aby zastanowić się nad tym, ile ze Stanisława jest w każdym z nas.

- Ludzie wciąż potrzebują autorytetów. Teraz jeszcze bardziej niż kiedyś. Współczesny, zaogniony świat nie daje odpowiedzi na wiele pytań. Jak żyć godnie, gdy wokół trwa wyścig szczurów? Jak zachować szacunek do samego siebie? Jak mądrze wyznaczać cele życiowe, by odchodzić w poczuciu spełnienia? Młodzi nie mają wzorców. Może tak naprawdę nie wiedzą, gdzie ich szukać. Rodzina, zaabsorbowana pogonią za pieniądzem, nie ma czasu dla dzieci. Szkoła nie wychowuje. Mam więc nadzieję, że takim wzorem, choćby dla małej części czytelników, stanie się Stanisław. - napisał we wstępie Marek Czerwiński.

Do tej pory w ramach serii WarBook wydawnictwa ENDER ukazały się następujące tytuły:

 



Źródło:

Piotr Łuczuk