Slow Jogging to bieganie, a właściwie truchtanie, w bardzo wolnym tempie. To nie tylko bardzo skuteczne ćwiczenie ale filozofia i styl życia. Chodzi o postawę przeciwną powszechnemu pośpiechowi i rywalizacji. To bieg z uśmiechem, bez zmęczenia i zadyszki, bieg, w czasie którego można prowadzić długą rozmowę i cieszyć się własnym ruchem i otaczającym światem.
egularny bieg (codziennie minimum 30-60 min.) skutecznie i w miarę szybko poprawia zdrowie i sprzyja długowieczności, wspomaga profilaktykę zdrowotną osób starszych. Regularne bieganie doskonałe zapobiega chorobą cywilizacyjnym: cukrzycy, otyłości, nadciśnieniu, miażdżycy, chorobą serca, zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzhaimera, zapobiega obumieraniu komórek hipokampu i przeciwdziała demencji starczej.
Trochę historii
Twórcą Slow Joggingu jest japoński profesor Hiroaki Tanaka ze specjalizacją fizjologia sportu, z naciskiem na leczenie i prewencję chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości i miażdżycy, profilaktykę zdrowotną i poprawę zdrowia dzięki aktywności fizycznej. Dzięki swojej metodzie w wieku 50 lat ukończył maraton ze swoim życiowym rekordem 2 godz. 38 min. i 50 sek.
Korzyści płynące z biegu
zapobieganie chorobom cywilizacyjnym
- badania przeprowadzone na grupie osób cierpiących na choroby serca i nadciśnienie pokazały, że 30 min. Slow Joggingu dziennie, 5 razy w tygodniu, skutecznie obniżyło ciśnienie do stopnia, jaki nie był możliwy przy zastosowaniu samych leków. U tych samych badanych zaobserwowano dużo niższy poziom złego cholesterolu i wzrost dobrego.
praktyczne wyeliminowanie: kontuzji, zakwasów, bólów mięśni, odczucia dużego zmęczenia
- ta metoda biegu zakłada lądowanie na śródstopiu, co sprawia że wykorzystuje się swój naturalny amortyzator – wysklepienie stopy, co chroni przed kontuzjami i urazami stawów kolanowych, bioder i kręgosłupa.
- ten styl biegania jest poniżej tzw. progu mleczanowego. Przy niewielkim obciążeniu stężenie mleczanu we krwi nie ulega zmianie lub podwyższa się nieznacznie. Przy intensywnym wysiłku stężenie mleczanu gwałtownie rośnie, powodując odkładanie się kwasu mlekowego w mięśniach, co objawia się bólem mięśni i uczuciem dużego zmęczenia.
uzyskanie szczupłej sylwetki
- w biegu stylem
slow przy dużo mniejszym wysiłku spala się tyle samo kalorii, ile przy szybkim bieganiu.
W czasie biegu trzeba zwracać uwagę na wolne tempo i spokojny oddech, właściwe sposób stawiana stóp i sylwetkę. Zawsze zwalniamy tempo, gdy jest niebezpieczeństwo zadyszki. Ważne, by cieszyć się tym, że biegamy na własnych nogach,oraz nie przejmować rywalizacją i dystansem.
Źródło: slowjogging.pl
#slow jogging
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
BS