Mądrość zawarta w przypowieściach i baśniach działa leczniczo na naszą psychikę. Przypowieści, sentencje mądrościowe są coraz częściej wykorzystywane w autoterapii, psychoterapii, psychoedukacji, pedagogice. Zawarte w nich treści (paradoksy, metafory, symbole czy humor) przyczyniają się do mniej schematycznego i głębszego sposobu myślenia, otwierają na inne możliwości. Niekiedy przez swoje paradoksalne czy bardzo proste i oczywiste treści szokują, w groteskowy sposób ukazują stereotypy myślenia i zachowania, ograniczające rozwój człowieka i będące źródłem cierpienia.
Współczesne badania psychologiczne poświęcone barierom ograniczającym nasz rozwój w rozmaitych dziedzinach życia rodzinnego czy zawodowego nie pozostawiają żadnych złudzeń: ponad 80 proc. przeszkód w rozwoju to bariery i blokady wewnętrzne. Niestety, wielu z nas, jak gołąb z przypowieści, uporczywie szuka tych barier na zewnątrz. Mam niewłaściwą żonę, męża, dzieci, niewłaściwą pracę, szefa itd. Tymczasem najczęściej problem tkwi w nas samych.
Zabrudzone gniazdo
Pewien gołąb nieustannie zmieniał gniazda. Silny odór, jaki wkrótce czuć było w całym gnieździe, stawał się dlań nie do zniesienia. Opowiedział o tym staremu, mądremu gołębiowi. Starzec pokiwał głową ze zrozumieniem, po czym powiedział:
– Zmieniając ciągle gniazda, w istocie niczego nie zmienisz. Ten przykry zapach, o którym mówisz, nie pochodzi od gniazda, lecz od ciebie.
Źródło: wybór,opracowanie i przekład B. K. Peczko,Kraków 1993,Drogocenna perła. Zbiór przypowieści Środkowego Wschodu stosowanych w psychoterapii
#psychoterapia
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
BS