– Jeżeli Grzegorz Schetyna i PO chcą rozmawiać o programie, to najpierw powinni odpowiedzieć na cztery proste pytania, które zostały im zadane – powiedziała premier Beata Szydło. To odpowiedź na ofertę Platformy Obywatelskiej zorganizowania cyklu debat PO-PiS.

Politycy PO zaproponowali cykl debat między politykami Platformy a ministrami rządu Beaty Szydło i z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Na początek miałaby się odbyć rozmowa między wicepremierem Mateuszem Morawieckim, a głównym ekonomistą PO, prof. Andrzejem Rzońcą na temat gospodarki i finansów publicznych. Kolejne debaty miałyby dotyczyć m.in. spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony narodowej. Na koniec z Kaczyńskim miałby debatować Schetyna.

Premier Szydło zapytana w czasie konferencji prasowej o ofertę Platformy najpierw zaznaczyła, że nie przypomina sobie, by otrzymała taką ofertę od lidera tej partii. Później wyraziła oczekiwanie, by Platforma najpierw odpowiedziała na cztery pytania dotyczące jej programu, sformułowane w ubiegłym tygodniu przez rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek. Dotyczyły one podwyższenia wieku emerytalnego, planów ograniczenia lub zlikwidowania programu 500 plus, likwidacji CBA i IPN oraz woli przyjęcia imigrantów.

Myślę, że najważniejszą sprawą dzisiaj dla pana Grzegorza Schetyny i Platformy, jeżeli oni chcą rozmawiać o programie, to powinni przede wszystkim odpowiedzieć na cztery proste pytania, które zostały im zadane i do dzisiaj odpowiedzi na nie nie słyszeliśmy 

– mówiła Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Więc jeżeli mamy rozmawiać na temat programów, to przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na te proste pytania 

– podkreśliła premier.

Premier podkreśliła przy tym, że dla niej najważniejsza jest konsekwentna realizacja programu rządu. 

Dla mnie najważniejsze jest to, że ja realizuję konsekwentnie program, który przygotował rząd. Program przynosi efekty 

– powiedziała Szydło.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapytana, czy chciałaby stanąć do takiej debaty z kimś z Platformy, odpowiedziała, że nie zna programu polityki społecznej PO.

Takiego programu nie ma, w związku z tym nie mamy o czym dyskutować 

– uznała szefowa resortu pracy. – Jeżeli będzie poważny projekt i konkretne rozwiązania, to jestem gotowa do merytorycznej dyskusji. Póki co, takich rozwiązań nie widzę – dodała Rafalska.

Premier odniosła się również do informacji na temat stopy bezrobocia, która na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. i była najniższa 26 lat.

To jest najlepszy wynik od 1992 roku. Od 1992 roku nie było tak niskiego bezrobocia w Polsce. To przede wszystkim jest ogromna satysfakcja ze względu na to, że okazuje się, iż program gospodarczy PiS, program rządu - to wszystko co realizujemy od blisko 18 miesięcy, przynosi oczekiwane efekty 

– powiedziała.

Bezrobocie spada, Ludzie mają wyższe zarobki, rodziny mają wsparcie finansowe +rodzina 500 plus+ 

– dodała.