Nowoczesna i pieniądze z budżetu państwa. „Asystentka opłacana jak poseł”

  

Likwidacja finansowania partii ze środków publicznych – była jednym ze sztandarowych punktów w programie Ryszarda Petru i jego partii. Kasę wzięli (1,5 mln zł) – ale to inna bajka. Warto jednak przyjrzeć się na co Nowoczesna wydaje pieniądze. Partyjne imprezy, asystentka z pensją posła, krocie za tworzenie „internetowych memów”, pieniądze dla byłego dziennikarza, czy ogromne sumy na prawników. Tak właśnie żyje Nowoczesna.

To był jeden ze sztandarowych punktów w programie Ryszarda Petru i jego partii - likwidacja finansowania partii ze środków publicznych. Mówił o tym podczas kongresu ugrupowania, a także licznych konferencji prasowych. Opowiadał się za "drobnymi" wpłatami od sympatyków.

jednak minęła kampania wyborcza i Nowoczesna wzięła pieniądze z budżetu. Swego czasu Ryszard Petru na facebookowym profilu zaapelował o wsparcie finansowe dla Nowoczesnej. Chciałby od Polaków... „dychę” miesięcznie.

„10 zł to w miarę niewielka kwota, równowartość średniej ceny kawy w restauracji” – napisał. A wcześniej jeszcze pożalił się, że „łatwo nie jest”.


CZYTAJ WIĘCEJ: Po apelu o datki na Nowoczesną żartom nie ma końca. „Rychu, masz dwie dychy i spadaj”

„Fakt” przyjrzał się wydatkom Nowoczesnej. Niektóre sumy i cele na które szła państwowa kasa zadziwiają. Z dokumentów Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że partia Petru na cele statutowe, które nie są związane z wyborami wydała 1,4 mln zł. Wynagrodzenia dla pracowników pochłonęły 660 tys. zł.

Na tzw. „obce usługi” wydano 750 tys. zł. Co się za tym kryje? „Przelewy dla speców od wizerunku, zaprzyjaźnionych firm PR i byłych dziennikarzy, czy kreacja memów” – czytamy w tabloidzie.

Asystentka Ryszarda Petru może się pochwalić pensją. Zarabia bowiem jak parlamentarzysta. Co miesiąc na jej konto w związku z pełnioną przez nią funkcją wpływa niemal 10 tys. zł.
 

Na Wiejskiej pojawia się częściej niż my


– śmieje się jeden z posłów .N cytowany przez „Fakt”.

Co w takim razie robi Drozd? Jest najważniejszą asystentką lidera N. Pilnuje jego kalendarza, podaje mu telefon, ustawia na konferencjach, toruje drogę, dba o tło podczas wystąpień. Ratowała wizerunek Petru po sylwestrowym wypadzie do Portugalii.

Były prezenter telewizyjny Marcin Kowalski został szefem biura komunikacji Nowoczesnej. Jego firma Events & Media w czerwcu dostała niemal 20 tys. zł, a w kolejnych miesiącach ponad 10 tys zł. Sam Kowalski w partii jest zatrudniony na umowę o dzieło – otrzymuje 2 tys. zł miesięcznie.
 
Nowoczesna zleca przygotowanie materiałów graficznych firmie APAYO. Za „kreację internetowych memów” w okresie trzech miesięcy zapłacono 30 tys. zł.

Nowoczesna słono płaciła za prawników. Pieniądze dostawało kilka kancelarii:
 
- Michał Michajłow – właściciel jednej z kancelarii – dostawał co miesiąc 15 tys. zł;
- Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy – tylko w lipcu zarobili 10 tys. zł;
- Sołtysik Kawecki&Ślęzak – tylko w samym lipcu 34 tys. zł za „doradztwo prawne”.

Zatrudniono nawet ochroniarza, który miał bronić lidera Nowoczesnej podczas marszu KOD 4 czerwca. Zapłacono mu… 300 zł. Aż dziw bierze w jakim celu, skoro za bezpieczeństwo odpowiadał organizator imprezy?

Okazuje się też, że Partia Petru cięła wydatki w 2016 roku na Funduszu Eksperckim.
 

„Przeznaczyła na niego zaledwie 77 tys. zł (wymagane 5 proc. z subwencji), ale – wedle sprawozdania finansowego – nie wydała z niego ani złotówki! A to z tego Funduszu finansuje się m.in. sondaże i ekspertyzy"

– pisze tabloid.

Nowoczesna nie szczędziła również na partyjnych imprezach. Jak podaje tabloid za konwencję we wrześniu, którą przygotowała firma Stark Communications Group zapłacono 60 tys. zł. Wydarzenie jednak nie przebiło się do mediów, wypadło blado.

Dla porównania lipcowa konwencja PiS kosztowała 52 tys. zł. Warto zaznaczyć, ze Prawo i Sprawiedliwość ma ponad 7 razy więcej posłów niż .N. Liczba działaczy również jest nieporównywalnie większa. PiS ma ponad 30 tys. członków, Nowoczesna 5 tys.

Nowoczesna przez błędy w rozliczeniu finansowym za 2015 rok straciła 4,5 mln zł rocznej dotacji. PKW odrzuciło sprawozdanie partii za 2015 rok, co skończyło się zwolnieniem Michała Pihowicza (męża poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz) z funkcji skarbnika.

W ubiegłym roku z państwowej kasy partia Petru wycisnęła ile mogła. „Na kontach formacji Ryszarda Petru z półtoramilionowej dotacji zostało zaledwie... 4,5 tys. zł.” – podaje „Fakt”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: fakt.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie poszło po myśli Putina. Media w kolejnych państwach piszą o roli Rosji w II wojnie światowej

Władimir Putin / Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

Media w Portugalii i Hiszpanii piszą dzisiaj, że podczas uroczystości "Światowego Forum Holokaustu" w Jerozolimie prezydent Rosji Władimir Putin manipulował faktami historycznymi, m.in. przemilczając współpracę Rosji z III Rzeszą, na początku drugiej wojny światowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/237106-defilada-armii-czerwonej-i-wermachtu-w-brzesciu]

W sobotnim wydaniu dziennik “El Mundo” przypomina o 22 września 1939 r., kiedy wojska ZSRR i Niemiec zorganizowały w Brześciu nad Bugiem, w okupowanej Polsce, wspólną defiladę. Hiszpańska gazeta wskazuje, że to bardzo niewygodny fakt historyczny dla Putina, oskarżającego w ostatnim czasie władze II RP o rzekomą współpracę z III Rzeszą.

Dziennik pisze, że data 22 września 1939 r. została jednak skutecznie wymazana z historii, a mówienie o tym wydarzeniu w Rosji traktowane jest niemal na równi z rozpowszechnianiem kłamstwa.

Ten dzień nie występuje w kalendarzach narodowej mitologii, na której bazował dawny ZSRR oraz dzisiejsza Rosja Władimira Putina. (…) Ta data została praktycznie wymazana przez tamtejszych historyków

 - podkreśla “El Mundo”, przypominając, że pierwsze działania służące ukrywaniu faktu współpracy Rosjan z nazistami rozpoczął przywódca ZSRR Józef Stalin.

22 września 1939 r. Sowieci i Niemcy wznosili toasty z powodu inwazji na Polskę, otwierając wówczas wrota II wojny światowej

 - napisał “El Mundo”.

[polecam:https://niezalezna.pl/303719-sowieci-pomagali-niemcom-mordowac-zydow-nawet-podpisali-zbrodnicza-umowe-wideo]

Negatywnie rewizjonistyczną politykę Putina ocenia też portugalski portal “Observador” oraz jego rozgłośnia Radio Observador. media te wskazują, że już sama obecność w Jad Waszem rosyjskiego przywódcy, uwikłanego w konflikty zbrojne na świecie, m.in. w Syrii i na Ukrainie, nie była najlepszym pomysłem.

“Podczas uroczystości uniemożliwiono prezydentowi Polski (Andrzejowi Dudzie) zabranie głosu (…). Tymczasem jednym z głównych mówców był tam Władimir Putin” - przypomniał “Observador”, zaznaczając, że w Jad Waszem w ramach V Światowego Forum Holokaustu obecnych było ponad 40 przywódców państw.

[polecam:https://niezalezna.pl/307293-europejskie-media-o-decyzji-andrzeja-dudy-slusznie-urazony-brakiem-glosu-w-obchodach-w-jad-waszem]

Z kolei dziennik “Diario de Noticias” wskazuje, że dzięki zaproszeniu do Jerozolimy, Putin powrócił na dużą imprezę międzynarodową. Wskazuje, że po zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 r. i po wspieraniu prorosyjskich separatystów w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy Moskwa nie tylko została objęta sankcjami, ale też usunięta z grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata, G8.

Do Yad Vashem zaprosili ze szczególnymi honorami byłego agenta KGB, a ten skorzystał z okazji, aby ponownie umieścić swój kraj w centrum areny międzynarodowej

- odnotował lizboński dziennik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts