​Polska odpowiada Komisji Europejskiej. Timmermans dostał po nosie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że strona polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na uzupełniające zalecenia instytucji wydane w grudniu ubiegłego roku w sprawie prawo

Fotomag/Gazeta Polska
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że strona polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na uzupełniające zalecenia instytucji wydane w grudniu ubiegłego roku w sprawie praworządności w Polsce. W odpowiedzi znalazło się również kilka słów do wiceprzewodniczącego KE – Fransa Timmermansa.

Strona polska przekazała dzisiaj do Komisji Europejskiej odpowiedź na niewiążące uzupełniające zalecenia w sprawie praworządności. Podkreślono w niej, że utrwalenie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, w tym ustanowienie stabilnych podstaw funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, jest nadrzędnym celem władz polskich, stąd wszelkie sugestie usprawniające działania sądu konstytucyjnego przyjmowane są z otwartością.

W odpowiedzi strona polska przedstawiła merytoryczne wyjaśnienia odnoszące się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej. W ocenie strony polskiej, przyjęte przez parlament w ostatnim okresie zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, w tym zwłaszcza ustawa z dnia 30 listopada 2016 roku o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem, ustawa z dnia 30 listopada 2016 roku o statusie sędziów TK oraz ustawa  z dnia 13 grudnia 2016 roku – przepisy wprowadzające obie te ustawy są zgodne ze standardami europejskimi dotyczącymi funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego. Ustawy te w sposób kompleksowy i ostateczny regulują problematykę ustroju i funkcjonowania Trybunału, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych  Polsce przez Komisję Wenecką. W szczególności podkreślono, że powołanie przez Prezydenta RP nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz wejście w życie wyżej wymienionych nowych regulacji prawnych stworzyło właściwe warunki dla normalnego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Strona polska wyraża nadzieję, że od tej pory wszystkie działania Trybunału Konstytucyjnego będą zgodne z obowiązującym prawem.

Strona polska jednocześnie przypomniała, że w duchu lojalnej współpracy państwa członkowskiego z Komisją Europejską od ponad roku przekazuje merytoryczne wyjaśnienia dotyczące sytuacji w Polsce. Podkreślono, że w dialogu z Komisją Europejską powinny obowiązywać takie zasady, jak obiektywizm, szacunek dla suwerenności, pomocniczości i tożsamości narodowej. Zaznaczono też, że ostatnie wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, w których nawołuje on inne państwa członkowskie do stworzenia wspólnego frontu z Komisją Europejską przeciwko Polsce, są jaskrawym przykładem pogwałcenia tych reguł. 

Strona polska odczytuje działania i wypowiedzi Fransa Timmermansa jako motywowane politycznie i służące napiętnowaniu jednego z państw członkowskich. Apelujemy do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej o zaprzestanie takich działań 

– podkreśliło MSZ w komunikacie. 

CZYTAJ WIĘCEJ: ​Timmermans i jego bezczelne uwagi. Kontrę polskiego ministra zapamięta

Po raz kolejny strona polska zaznaczyła również, że istniejący spór polityczny wokół zasad funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego nie może być podstawą do formułowania twierdzenia, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie praworządności.

Na zakończenie podkreślono, że strona polska ma nadzieję, iż wyjaśnienia przedstawione w odpowiedzi na uzupełniające zalecenie zostaną wnikliwie przeanalizowane przez Komisję Europejską i zostaną przez nią przyjęte ze zrozumieniem.

 

Źródło: msz.gov.pl,niezalezna.pl

#Komisja Europejska #Frans Timmermans #MSZ #Trybunał Konstytucyjny #Polska

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo