Już w najbliższy piątek 6 stycznia ulicami ponad 500 miast w Polsce i za granicą przejdą orszaki Trzech Króli. Te największe uliczne przedstawienia jasełkowe organizowane są już po raz dziewiąty, a tegoroczna edycja ma się odbyć pod hasłem „Pokój i Dobro”. W Polsce największe widowisko odbędzie się w Warszawie.

Orszak Trzech Króli to inicjatywa zapoczątkowana dziewięć lat temu w szkole Żagle w Warszawie, którą prowadzi Stowarzyszenie Sternik. Uczniowie tej placówki wraz z nauczycielami postanowili przenieść jasełka na ulice stolicy. Dziś orszaki to wydarzenia na wielką skalę. Angażuje się w nie setki tysięcy osób idących w wielobarwnych pochodach na ulicach miast w całej Polsce i za granicą. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 550 miast, z tego 21 spoza granic Polski.

Piątkowe obchody Objawienia Pańskiego – jak inaczej nazywamy Święto Trzech Króli – rozpocznie się od porannych mszy świętych koncelebrowanych w lokalnych parafiach, następnie wierni wyruszą za gwiazdą betlejemską i Trzema Królami w rozśpiewanych orszakach. Głównymi postaciami w pochodzie są: Kacper, Melchior i Baltazar, których zadaniem jest doprowadzenie innych wędrowców do stajenki, aby oddać pokłon dzieciątku Jezus. W trakcie pochodu zebrani będą mogli podziwiać różne inscenizacje nawiązujące do Pisma Świętego, m.in. upadek pierwszych ludzi – Adama i Ewy, odwieczne zmagania dobra ze złem, a także wychwalanie dzieł Pańskich przez chóry anielskie.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".