Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że związek NSZZ Solidarność od ponad trzech lat - od 2012 r. protestował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego.

„To naprawdę piękny dzień dla nas, którzy tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezwykle ważną i piękny dzień dla „Solidarności”, która przez ponad 3 lata od 2012 roku protestowała przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Przypomnę, że cała sprawa rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy ten element stał się poważnym argumentem w kampanii wyborczej, wówczas parlamentarnej - powiedział prezydent. 

Andrzej Duda przypomniał, że Donald Tusk nie wywiązał się ze swojej obietnicy. 

Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera, zobowiązywał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 roku, jak wybory się rozstrzygnęły, zrobił coś, czego polityk nigdy robić nie powinien. Złamał tę obietnicę i przez Sejm i Senat została przeprowadzona ustawa podwyższająca wiek emerytalny - stwierdził Duda.