- Dużo słyszałem o tym, że Polacy mają problem z odzyskaniem wraku prezydenckiego samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Zrobię, co w mojej mocy, aby pomóc polskiemu rządowi w tej sprawie – zadeklarował prezydent elekt USA Donald Trump. Informację o tej deklaracji amerykańskiego polityka podała "Gazeta Polska Codziennie".

W przedwyborczym wywiadzie we wrześniu br., który został nagrany podczas Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago, Donald Trump nie szczędził pochwał pod adresem Polaków oraz polskich władz. Zadeklarował tym samym, że będzie blisko współpracował z Polską i pomoże polskim władzom sprowadzić do kraju wrak rządowego samolotu Tu-154M, w którego katastrofie sześć lat temu zginęło 96 osób, w tym para prezydencka oraz wybitni politycy i wysokiej rangi wojskowi.

– Jako prezydent bez wątpienia zabiorę głos w tej sprawie. Dużo słyszałem o tym, że z jakichś przyczyn polskiemu rządowi do tej pory nie udało się sprowadzić do kraju wraku samolotu. Zrobię, co w mojej mocy, aby pomóc polskim władzom – zadeklarował Trump w rozmowie z dziennikarzami TVP Polonia.


Jednocześnie Donald Trump oświadczył, że zamierza zacieśnić współpracę w ramach NATO, a Polska jest jednym z poważniejszych sojuszników, gdyż spełnia wszystkie warunki stawiane przez organizację.

– Miło widzieć, że Polska bezproblemowo spełnia wszelkie wymagania, do jakich zobowiązuje ją przynależność do Sojuszu – powiedział Trump. – USA będą nadal współpracowały z NATO i broniły Polski – dodał.


Wówczas jeszcze kandydat Republikanów na stanowisko prezydenta USA oświadczył, że ma zamiar wzmocnić amerykańską armię, tak aby żadne państwo nie mogło wywierać presji na Stany Zjednoczone. – Postawimy na wzmocnienie naszych wojsk, tak aby nikt nie pomiatał ani nami, ani naszymi przyjaciółmi – powiedział Trump.

Nie pozostawiono bez komentarza również kwestii zniesienia wiz do USA dla obywateli Polski. – Obywatele tylu różnych krajów mogą przyjeżdżać do USA bez wiz i nie rozumiem, dlaczego Polska nie miałaby stać się jednym z nich – skomentował ówczesny kandydat Partii Republikańskiej.

Wczoraj minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przyznał, że wie o deklaracji prezydenta-elekta.

- Rzeczywiście znam tę wypowiedź pana prezydenta elekta. Ona była bardzo zdecydowana, bardzo jednoznaczna. Myślę, że niedługo będziemy mogli ją usłyszeć i wtedy będę ją szerzej komentował - stwierdził szef polskiego MON

WYWIAD Z DONALDEM TRUMPEM