W WSI rozpracowywał partie prawicowe. Teraz razem z KOD „broni demokracji”

Tadeusz Korablin, były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, to jeden z najważniejszych warszawskich aktywistów Komitetu Obrony Demokracji.

kod-mazowsze.pl
Tadeusz Korablin, były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, to jeden z najważniejszych warszawskich aktywistów Komitetu Obrony Demokracji. Jak wynika z raportu weryfikacyjnego WSI, Korablin już w latach 90-tych troszczył się o demokrację w Polsce... rozpracowując partie prawicowe.

Z archiwalnych dokumentów wojskowych do których dotarła TVP Info wynika, że Tadeusz Korablin był oficerem WSI. Odpowiadał za bezpieczeństwo informacji niejawnych; wyjeżdżał też na misje do Libanu.

CZYTAJ: I wszystko jasne. Były oficer WSI prężnym działaczem KOD

Ostatnio zasłynął tym, że wraz z innymi działaczami KOD, zakłócał spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Otwocka oraz był głównym aktywistą podczas protestu pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.To on rozwiesił zdjęcia posłów PiS, które wyglądały tak, jakby politycy pozowali do policyjnej kartoteki.


Poniżej publikujemy fragmenty raportu weryfikacyjnego WSI, z których wynika, że Korablin w latach 90-tych rozpracowywał partie prawicowe:

Mniej więcej w tym samym czasie dwóch młodych oficerów WSI – por. Piotr Polaszczyk (1) i kmdr por. K. [nazwisko w aktach Komisji Weryfikacyjnej] – nawiązało kontakty z środowiskiem cywilnych polityków. W drugiej połowie 1991 r. nawiązywali oni kontakty z politykami ugrupowań prawicowych (m.in. z Janem Parysem i Janem Olszewskim). Kontakty te mogły spełniać rolę sondażową, zmierzając do określenia nastawienia tych polityków do ewentualnych zmian w wojsku i WSI. Wiedzę na temat tych spotkań posiadali przełożeni obu oficerów. K. meldował o spotkaniach z politykami prawicy swojemu szefowi, płk. M. Czaplińskiemu.


K. po raz pierwszy skontaktował się z politykami prawicy jesienią 1991 r., gdy por. Polaszczyk zaproponował mu udział w spotkaniu towarzyskim z mec. Janem Olszewskim i dr. Wojciechem Włodarczykiem. Spotkanie to zapoczątkowało wiele innych - z osobami o prawicowej orientacji politycznej i z dostojnikami kościelnymi. Oficerowie spotykali się z J. Parysem w prywatnym mieszkaniu, ale by porozmawiać wychodzili na spacer do parku. Oprócz J. Parysa w spotkaniach uczestniczyli m.in.: Józef Szaniawski, bp. Sławoj Leszek Głódź, płk Franciszek Sznajder (zdaniem K. to on mógł być pośrednikiem przy nawiązaniu kontaktów z J. Parysem), płk Józef Pawelec (poseł na Sejm RP w latach 1991-1993 i jeden z założycieli stowarzyszenia „Viritim”) oraz Leszek Moczulski (spotkanie z nim zostało zorganizowane po wyborach 1991 r., gdy był wymieniany jako kandydat na Ministra ON; inicjatorem spotkania był płk Pawelec, a odbyło się ono w jego mieszkaniu w Nadarzynie). Rozmawiano o zmianach zachodzących w kraju i w siłach zbrojnych (także w WSI), o stosunku młodszej kadry oficerskiej do tych zmian i o nastrojach panujących w kadrze.

K. ocenił, że kontakty por. Polaszczyka z politykami prawicy z lat 1991-1993 mogły być inspirowane przez wysokich rangą byłych oficerów Szefostwa WSW: płk. Aleksandra Lichockiego (ostatniego szefa Zarządu I Szefostwa WSW) oraz płk. Marka Wolnego (ostatniego szefa Oddział II w Zarządzie III, a wcześniej szefa Oddziału III w Zarządzie I Szefostwa WSW)(2). Według K. por. Polaszczyk utrzymywał w tym czasie częste kontakty z tymi oficerami. We wrześniu 1992 r. K. został wezwany na rozmowę do oficera ówczesnego oddziału bezpieczeństwa – płk. Krzysztofa Kucharskiego, któremu szczegółowo opisał i wyjaśnił historię swojego udziału w spotkaniach z politykami.


(1) Piotr Polaszczyk - w latach 1991-1996 oficer KW WSI, w latach 1992-1995 zajmował się tzw. osłoną obiektową WAT, rozpracowywany następnie w ramach sprawy „PACZKA”.

(2) Oddział III w Zarządzie I Szefostwa WSW pod koniec istnienia tej służby zajmował się zwalczaniem dywersji ideologicznej.

 

Źródło: tvpinfo.pl,telewizjarepblika.pl

#WSI #KOD #Tadeusz Korablin #Wojskowe Służby Informacyjne #Komitet Obrony Demokracji

Marek Nowicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo