​I wszystko jasne. Były oficer WSI prężnym działaczem KOD

Kto jest jednym z najbardziej aktywnych działaczy warszawskiego Komitetu Obrony Demokracji?

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Kto jest jednym z najbardziej aktywnych działaczy warszawskiego Komitetu Obrony Demokracji? Tadeusz Korablin, były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych – ustalił portal tvp.info.

Z archiwalnych dokumentów wojskowych wynika, że Tadeusz Korablin był oficerem WSI. Odpowiadał tam za bezpieczeństwo informacji niejawnych; wyjeżdżał też na misje do Libanu.

Teraz jest jednym z najważniejszych działaczy KOD w Warszawie. Protestował m.in. przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, brał udział w manifestacjach. Pojawiał się też na wyjazdowych imprezach „obrońców demokracji”. Choćby w Otwocku, kiedy kodziarze zakłócali spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami.

Na stronie internetowej KOD Mazowsze emerytowany oficer WSI opowiada: „Realizujemy kilka projektów długofalowych, na przykład wawerski projekt warsztatów edukacyjno-artystycznych dla dzieci „W krainie Konstytucji”. Został on objęty patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego”. Jak sam o sobie pisze, od lutego 2016 roku jest „głównym koordynatorem Grupy Lokalnej Warszawa Wawer”, w której ramach prowadzi np. rozmowy z zaproszonymi tamtejszy KOD gośćmi, m.in. Jerzym Stępniem.

Jednak Tadeusz Korablin o swojej przeszłości mówi niewiele. Z informacji, które umieścił na jednym z portali społecznościowych, można się jedynie dowiedzieć, że na początku lat 80. ubiegłego wieku ukończył Wojskową Akademię Techniczną, a w 1999 roku został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Brązowym Krzyżem Zasługi. Nie był też chętny do rozmowy z portalem tvp.info. Kiedy zapytano się o jego przeszłość w WSI, szybko się rozłączył.

A co na to wszystko lider KOD Mateusz Kijowski? – Nie zajmujemy się analizowaniem życiorysów ludzi. Zajmujemy się współpracą na rzecz realizacji naszych celów statutowych – odpowiedział, kiedy dziennikarze tvp.info spytali go o przeszłość Korablina.

 

 Źródło: tvp.info

#Tadeusz Korablin #WSI #Wojskowe Służby Informacyjne #KOD #Komitet Obrony Demokracji #Warszawa

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo