Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

HGW przyznała. Kamienica jej męża mogła być zwrócona na podstawie fałszywych dokumentów

Prezydent Warszawy zwróciła się z wnioskiem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, prosząc o kontrolę sprawy zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, której współwłaścicielem był jej mąż.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Prezydent Warszawy zwróciła się z wnioskiem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, prosząc o kontrolę sprawy zwrotu kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, której współwłaścicielem był jej mąż. Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że budynek ten mógł zostać zwrócony na podstawie fałszywych dokumentów.

Prezydent wskazała, że decyzje dotyczące zwrotu kamiennicy z 22 sierpnia 2003 roku, mogły zostać podjęte na podstawie fałszywych dokumentów. Powołała się przy tym na decyzję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 2012 roku, która zablokowała zwrot sąsiedniej nieruchomości pod numerem 12. 

W upublicznionym dziś oświadczeniu Andrzej Waltz, mąż HGW, stwierdził, że „pozostaje w przekonaniu, iż postępowanie zwrotowe nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 było prawidłowe i zgodne z prawem”. 

Dwa lata temu prezydent twierdziła, że ze zwrotem kamienicy przy Noakowskiego 16 wszystko jest w porządku; dziś pod naporem opinii publicznej, stwierdza, że doszło do złamania prawa

- skomentował sprawę Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. 


Początki całej sprawy sięgają czasów tuż po wojnie. Kamienica rodzin Oppenheimów i Regirerów przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie, w bliskim sąsiedztwie Politechniki Warszawskiej, ocalała z pożogi dzięki temu, że podczas okupacji w pobliżu stacjonowali Niemcy. Zaraz po wojnie budynek przejął na podstawie podrobionego aktu notarialnego Leon Kalinowski. Sprzedał on kamienicę Romanowi Kępskiemu - wujowi Andrzeja Waltza, czyli męża Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

W 1947 roku Skarb Państwa wystąpił z pozwem przeciwko Kępskiemu - o wykreślenie go z hipoteki. Leon Kalinowski skazany został za fałszerstwo i spędził kilka lat w więzieniu. 

Czytaj też: Jak rodzina HGW kamienicę przejmowała. Nowe fakty ws. Noakowskiego 16

Po 50 latach od tamtych wydarzeń, w 1997 roku Roman Kępski rozpoczął starania o reprywatyzację budynku, mimo wiedzy o fałszywych dokumentach, na podstawie których kamienica została sprzedana. W 2003 roku zapadła pozytywna dla niego decyzja reprywatyzacyjna. Kępski wtedy już nie żył, a spadek po nim trafił m.in. do męża HGW. Wkrótce Andrzej Waltz sprzedał wszystkie swoje udziały w nieruchomości.

Według Stowarzyszenia „Miasto jest nasze”, afera reprywatyzacyjna w stolicy może dotyczyć nawet 40 tysięcy poszkodowanych osób, głównie lokatorów zmuszonych do opuszczenia mieszkań zajmowanych przez lata. 

 



Źródło: Radio Zet,tvn24.pl,Telewizja Republika,niezalezna.pl

 

#HGW #prezydent Warszawy #Hanna Gronkiewicz-Waltz #Warszawa #afera reprywatyzacyjna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo