Sześć lat temu Cyba zamordował Marka Rosiaka. A seanse nienawiści trwają

  

Sześć lat minęło od zabójstwa Marka Rosiaka, pracownika łódzkiego biura PiS. Mordercą był Ryszarda Cyba, w przeszłości członek Platformy Obywatelskiej. - To co zrobił Ryszard Cyba było efektem pewnej reżyserii która zaczęła się już 10 kwietnia 2010 - stwierdziła publicystka "Gazety Polskiej" Dorota Kania na antenie TVP Info.

19 października 2010 roku w biurze poselskim PiS w Łodzi Marek Rosiak został zabity strzałami z broni palnej przez Ryszarda Cybę – byłego członka Platformy Obywatelskiej. Napastnik nożem ranił drugiego pracownika biura Pawła Kowalskiego. Za tę zbrodnię został skazany na karę dożywotniego więzienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rocznica zabójstwa Marka Rosiaka w biurze PiS

O zbrodni sprzed sześciu lat, ale również przemyśle pogardy, którego skutkiem stało się zabójstwo Marka Rosiaka, rozmawiali w programie Michała Rachonia "Minęła 20" dziennikarze Jan Pospieszalski oraz Dorota Kania.

- To co zrobił Ryszard Cyba było efektem pewnej reżyserii, która zaczęła się już 10 kwietnia 2010 - podkreśliła D. Kania.


- Termin seanse nienawiści wymyślił Jerzy Urban wiele lat temu, ale wtedy mieliśmy z nimi do czynienia. To co się działo w mediach, na Krakowskim Przedmieściu, to co się działo w przypadku krzyża. Świadome podsycanie nastrojów. Pamiętamy Donalda Tuska, który się cieszył, że jest taki fajny hyde park w Warszawie - przypominała dziennikarka "Gazety Polskiej".

- To smutny dzień. Patrzę na to z perspektywy wydarzeń, te sześć lat niczego nie nauczyły. Śmierć Marka Rosiaka i próba zabójstwa innego mężczyzny - dodał Jan Pospieszalski.

- Ostatnio byłem na czarnym proteście. Tam były dziewczyny inteligentne, fajnie wyglądające na pierwszy rzut oka. Próbowałem z nimi rozmawiać, do chwili, gdy używałem argumentów, na które nie miały kontrargumentów. One mówiły tylko: „Ale widzi pan, co się dzieje?”. Pytałem: „Co się dzieje”, a one odpowiadały: „No... to wszystko!”. Ludzie są nasyceni jakimś hejtem. To jest rodzaj pobudzenia, który jest w tych ludziach podsycany - tłumaczył.


- Cyba to był członek PO, to był członek rządzącej partii. Próbowano to później jakoś tłumaczyć, ale to był człowiek mentalnie i ideologicznie zbliżony do PO. Wystarczy przypomnieć błękitne marsze i te seanse nienawiści - przypominała Dorota Kania.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie tylko awaria rurociągu. MPWiK potwierdza uszkodzenie spalarni osadów w „Czajce”

Czajka / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni - poinformowało MPWiK w Warszawie.

"W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami i manipulacją informacji, informujemy, że na przełomie listopada i grudnia 2018 r., w związku z awarią rekuperatorów, tj. wymienników ciepła, z eksploatacji została wyłączona Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ), co było związane z uszkodzeniem jednego z urządzeń spalarni"

- napisało w oświadczeniu Warszawskie MPWiK. Przedsiębiorstwo przekonuje jednocześnie, że zdarzenie to nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska, a wyłączenie STUOŚ nie ma wpływu na sprawne funkcjonowanie oczyszczalni ścieków "Czajka".

Jak podało MPWiK, z racji, że obydwa rekuperatory uległy już wcześniejszym awariom, wykonawca tj. Veolia Water Technologies (lider konsorcjum firm, które wybudowały instalację STUOŚ), został wezwany przez Spółkę do niezwłocznego usunięcie awarii w ramach gwarancji, z czym się nie zgodził.

"Wobec odmowy naprawienia rekuperatorów w ramach gwarancji, Spółka niezwłocznie zapewniła bieżący odbiór osadów z terenu zakładu "Czajka" przez wyspecjalizowane firmy. Jednocześnie zlecono wykonanie analiz prawnych oraz ekspertyz dotyczących przyczyn awarii oraz określania sposobu naprawy" - zaznaczyło MPWiK.

[polecam:https://niezalezna.pl/288947-awaria-kolektora-sciekowego-to-wierzcholek-gory-lodowej-afera-zatacza-coraz-szersze-kregi]

Spółka podkreśliła jednocześnie, że nie ukrywała faktu wystąpienia awarii STUOŚ, a informacje na ten temat przekazane zostały m.in. do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Białołęka.

Jak poinformowało MPWiK, miesięczny koszt wywozu osadów ściekowych to koszt 1,7 mln zł (wyliczony w oparciu o koszty wywozu w okresie od 01.01.2019 r. do 31.08.2019 r.), ale w tym samym okresie Spółka nie poniosła miesięcznych kosztów, czyli około 0,8 mln zł, które ponosi jeśli działa spalarnia.

W czwartek portal TVP Info podał informację, że do CBA złożono zawiadomienie ws. spalarni osadów, która nie działa od wielu miesięcy. Jak powiedziała serwisowi rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska "awaria była ukrywana od grudnia".

"MPWiK w Warszawie ma nie tylko awarię rurociągów przesyłowych, ale także awarię spalarni osadów z Oczyszczalni Czajka. Dwie firmy wywożą osady z Warszawy zrzucając je do wyrobisk po kruszywie"

– zacytował wpis Borowskiej na Twitterze portal TVP Info.

Sprawę uszkodzenia spalarni osadów podnieśli we wtorek radni PiS. Radny Filip Frąckowiak skierował w związku z tym do miasta pytania, jaka firma, za jaki koszt i gdzie utylizuje osad.

Rzecznik ratusza jeszcze we wtorek potwierdził, że spalarnia nie działa od końca ubiegłego roku.

"Wywóz osadów ściekowych realizowany jest przez firmę, z którą jest podpisana umowa. To oni odpowiadają za utylizację" – zaznaczył.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl