Z OSTATNIEJ CHWILI

Polskie siatkarki wygrały w Łodzi z Kanadą 3:2 w meczu drugiej rundy mistrzostw świata • • •

Rusza 41. Festiwal Filmowy w Gdyni - w Konkursie Głównym aż siedem debiutów

Dzisiaj o godz. 19 odbędzie się uroczysta gala otwarcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Tegoroczna odsłona gdyńskiej imprezy będzie obfitować w wiele doskonale zapowiadających się filmów.

www.festiwalgdynia.pl
Dzisiaj o godz. 19 odbędzie się uroczysta gala otwarcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Tegoroczna odsłona gdyńskiej imprezy będzie obfitować w wiele doskonale zapowiadających się filmów. Co ciekawe, za większością z nich, poza sławami takimi jak Bugajski, Kolski czy Smarzowski, stoją filmowi debiutanci. 

W programie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się cztery sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie (dedykowany filmom z pogranicza gatunków i rodzajów filmowych), Konkurs Młodego Kina (prezentujący filmy studentów szkół filmowych) oraz Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych. W Konkursie Głównym, w którym kandydaci powalczą o prestiżowe Złote Lwy znalazło się w tym roku aż siedem debiutów – a wśród nich m.in. doceniony na festiwalu w San Sebastian „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego , "Kamper" Łukasza Grzegorzka oraz   „Ostatnia rodzina” Jana P.Matuszyńskiego. O trzecim z tytułów, który przyniósł Andrzejowi Sewerynowi nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Locarno (za rolę Zdzisława Beksińskiego) mówi się, że jest zdecydowanym faworytem tegorocznej odsłony festiwalu.

Równie ciekawie zapowiada się konkurencja wśród tytułów zgłoszonych przez reżyserów z większym dorobkiem – o Złote Lwy powalczą bowiem m.in. długo wyczekiwany „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (premiera 7.10), film opowiadający historię sadystycznej funkcjonariuszki UB Julii Brystygierowej pt. „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego (premiera 14.10) oraz klimatyczny obraz życia zgodnego z naturą pt. „Las 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego (ogólnopolska premiera przewidziana przed końcem roku).

Oprócz konkursu głównego, do którego zakwalifikowało się 16 spośród 45 zgłoszonych tytułów, gdyński festiwal – jak zawsze – będzie wspaniałą okazją do spotkania z rodzimą sztuką filmową na najwyższym poziomie. Projekcjom filmów będą towarzyszyły panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, koncerty oraz wystawy – jedna z nich będzie poświęcona sylwetce i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, który w czerwcu tego roku skończyłby 75 lat.

Warto również wspomnieć o pokazach specjalnych, wśród których znajdą się głośny „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, a także „Zazdrość i medycyna” Janusza Majewskiego. Autor takich obrazów jak „C.K. Dezerterzy” czy „Zaklęte rewiry” w tym roku w Gdyni odbierze także Platynowe Lwy - nagrodę przyznawaną polskim twórcom filmowym, w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego. Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie festiwalu.

LISTA FILMÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO KONKURSU GŁÓWNEGO:

CZERWONY PAJĄK, reż. Marcin Koszałka
FALE, reż. Grzegorz Zariczny
JESTEM MORDERCĄ, reż. Maciej Pieprzyca
KAMPER, reż. Łukasz Grzegorzek
KRÓLEWICZ OLCH, reż. Kuba Czekaj
LAS, 4 RANO, reż. Jan Jakub Kolski
NA GRANICY, reż. Wojciech Kasperski
OSTATNIA RODZINA, reż. Jan P. Matuszyński
PLAC ZABAW, reż. Bartosz M. Kowalski
PLANETA SINGLI, reż. Mitja Okorn
SŁUGI BOŻE, reż. Mariusz Gawryś
SZCZĘŚCIE ŚWIATA, reż. Michał Rosa
WOŁYŃ, reż Wojciech Smarzowski
WSZYSTKIE NIEPRZESPANE NOCE, reż. Michał Marczak
ZAĆMA, reż. Ryszard Bugajski
ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI, reż. Tomasz Wasilewski

W Konkursie Inne Spojrzenie znalazły się cztery filmy, które staną do walki o Złoty Pazur:

BIURO BUDOWY POMNIKA, reż. Karolina Breguła
KRYSZTAŁOWA DZIEWCZYNA, reż. Artur Urbański
EDERLY, reż. Piotr Dumała
ZUD, reż. Marta Minorowicz


CZYTAJ WIĘCEJ:

Polski „Plac zabaw” na festiwalu filmowym w San Sebastian

Finalny zwiastun „Ostatniej rodziny”. WIDEO


„Zaćma”. Historia sadystycznej funkcjonariuszki UB. O tym filmie będzie głośno. ZWIASTUN

"Kamper" jako studium współczesnych związków - RECENZJA


Andrzej Seweryn najlepszym aktorem w Locarno

„Smoleńsk” - ten film warto obejrzeć. Dlaczego? RECENZJA

 

 Źródło: www.festiwalgdynia.pl,Gazeta Polska Codziennie

#Smoleńsk #Festiwal Filmowy w Gdyni #Michał Oleszczyk #Ostatnia Rodzina #Wojciech Smarzowski

MJ
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo