​Trybunał ważniejszy od terrorystów. Kolejne ultimatum Komisji Europejskiej dla Polski

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i niemal codziennych zamachów terrorystycznych wczoraj głównym problemem Komisji Europejskiej była sprawa Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Frans Timmermans przedstawił zalecenia i postawił kolejne ultimatum, tym razem dając na realizację żądań trzy miesiące. – Polska i sprawa TK stała się tematem zastępczym dla organów europejskich – mówi nam Stanisław Piotrowicz, poseł PiS-u.

– Komisja Europejska przyjęła zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Oczekujemy ich wykonania w ciągu trzech miesięcy – mówił wczoraj Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE. Komisarze chcą publikacji wyroków wydanych po 9 marca 2016 r. Jednocześnie chcą zaprzysiężenia i powołania trzech sędziów wybranych ze złamaniem prawa przez koalicję PO-PSL.

To warunki nie do spełnienia – mówi nam prof. Krystyna Pawłowicz. Konstytucja zakłada bowiem, że sędziów jest 15 i są oni nieusuwalni. Skład jest pełny, bo obecnie jest 15 sędziów wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta. Problemem jest to, że prezes TK Andrzej Rzepliński trzech z nich nie dopuszcza do orzekania, bo chce zaprzysiężenia trzech wybranych przez koalicję PO-PSL. Tyle że zaprzysiężenie trzech nowych sędziów sprawiłoby, że w sumie byłoby ich 18, co wprost jest złamaniem konstytucji.

Wczoraj Frans Timmermans odniósł się również do nowej ustawy o TK, która jeszcze nie weszła w życie i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Dostrzegł pozytywne zmiany, ale nazwał je niewystarczającymi. – To bezczelne. Mam wrażenie, że to element wojny hybrydowej przeciwko Polsce, mającej niszczyć nasz wizerunek i poczucie bezpieczeństwa. Powinniśmy zignorować zalecenia Komisji Europejskiej, która mimo że w kraju nie dzieje się nic nadzwyczajnego, uderza w nas cepem – mówi nam Pawłowicz. Jednocześnie podkreśla, że sytuacja się rozwiąże, gdy zmieni się prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kolejne restrykcje przez lekkomyślność Polaków? „Ostatni weekend nie napawa nadzieją”

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/iira116

  

Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające - ocenił na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział dziś, że we wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosi kolejne obostrzenia.

Szumowski zaznaczył, że jeżeli zapadną jakiekolwiek decyzje rządu, co do dalszych restrykcji w związku z epidemią, zostaną one przedstawione opinii publicznej.

- Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające

- mówił.

Szef MZ podkreślił, że w czasie, gdy gospodarka jest narażona na gigantyczne straty ze względu na zamknięcie wielu obiektów, to społeczeństwo powinno wykorzystać tę sytuację "w sposób maksymalnie zdrowotny" i nie wychodzić na place i bulwary. Szumowski mówił, że w weekend wiele osób nie stosowało się do zaleceń, wychodząc tłumnie z domów.

Minister Michał Dworczyk zapowiedział, że wprowadzone mogą zostać nowe regulacje w walce z koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić je we wtorek 31 marca. 

- Podkreślamy od początku, że rząd stara się elastycznie reagować na istniejąca sytuację i tak naprawdę każdego dnia i każdego tygodnia, podsumowując dotychczasowe działania, wyciągamy kolejne wnioski i podejmujemy decyzje

 - oświadczył minister Dworczyk w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o zapowiadane na wtorek kolejne obostrzenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa.

[polecam:https://niezalezna.pl/319758-nowe-regulacje-w-walce-z-koronawirusem-szef-kancelarii-premiera-beda-ogloszone-we-wtorek]

Jak dodał, "po ostatnim weekendzie widać, że na pewno należy wzmóc działania na rzecz przestrzegania już wprowadzonych przepisów, ale również trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji. I z tym będzie jutrzejszy komunikat pana premiera związany".

Dodał, że o szczegółach poinformuje sam premier i dodał, że w tej chwili trwają jeszcze konsultacje z lekarzami, z ekspertami, przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts