Zmiany od dziś - wracają (czasowo) kontrole na granicach. Przed szczytem NATO i ŚDM

Od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócono kontrole graniczne na polskiej granicy oraz granicy Unii Europejskiej.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Od 4 lipca do 2 sierpnia przywrócono kontrole graniczne na polskiej granicy oraz granicy Unii Europejskiej. Wewnątrz wspólnoty tymczasowo będą odbywać się kontrole na granicy Polski z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz na lotniskach i w portach. Czasowo zawieszono stosowanie Umowy o Małym Ruchu Granicznym z Rosją i Ukrainą. Wszystkie działania mają związek ze zbliżającymi się wydarzeniami: szczytem NATO w Warszawie oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. 
 
Od poniedziałku (4 lipca) czasowo zawieszony zostanie mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą. Zrobiono to ze względów bezpieczeństwa przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Zostaje również tymczasowo przywrócona kontrola na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej – informowaliśmy na niezalezna.pl.
 
Na wewnętrznej granicy UE, tj. na przejściach Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich prowadzone będą wyrywkowe kontrole. Sprawdzane będą osoby, które zostały wytypowane na podstawie analizy informacji przekazanych przez inne państwa oraz na podstawie analizy ryzyka.

Straż Graniczne nie przewiduje żadnych utrudnień.
 
Inaczej wyglądać to będzie na zewnętrznej granicy UE, (granicy Polski z Rosją, Ukrainą i Białorusią).
 
Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że w związku z organizacją w Warszawie w dniach 8-9 lipca szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 (20-31 lipca), podczas których wizytę w Polsce złoży Jego Świątobliwość – Papież Franciszek, strona polska zdecydowała o zawieszeniu stosowania od dnia 4 lipca wskazanych poniżej przepisów wymienionych umów:

art. 3 ust. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Kijowie dnia 28 marca 2008 roku, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy, posiadających zezwolenie wydane przez właściwe organy Rzeczypospolitej Polskiej. 

art. 5 ust. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Moskwie dnia 14 grudnia 2011 r., w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mieszkańców strefy przygranicznej Federacji Rosyjskiej, posiadających zezwolenie wydane przez właściwe organy Rzeczypospolitej Polskiej. 

Powyższe zawieszenia nie naruszają prawa wyjazdu ze strefy przygranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższe przepisy zostały zawieszone do odwołania.

Warszawa stanie się najważniejszym punktem na światowej mapie bezpieczeństwa. Do stolicy Polski zjadą wówczas wszyscy kluczowi przywódcy państw NATO. Będą oni dyskutować o realiach współczesnej Europy, a w szczególności o zagrożeniu, płynącym ze strony nieprzewidywalnej i agresywnie nastawionej Rosji. W tych dniach w stolicy trzeba przygotować się na sporo zmian.

W Legionowie pod Warszawą, w Centrum Szkolenia Policji uruchomiono Policyjne Centrum Dowodzenia, które będzie kierować działaniami policji, straży granicznej i celników. Ich praca będzie koordynowana z pracą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Warszawa stanie się jedną z najbardziej chronionych stolic na świecie w najbliższych dniach. W promieniu stu kilometrów zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna dla małych samolotów (również dronów). Z kolei samoloty pasażerskie startujące z Okęcia będą musiały omijać niebo nad centrum miasta, a w powietrzu przez całą dobę dyżur będą pełnić myśliwce.
 
W związku z nadchodzącymi wydarzeniami należy spodziewać się utrudnień w mieście. SZCZEGÓŁY TUTAJ.

Turyści powinni pamiętać, by wyjeżdżając na urlop w tych dniach brać ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość: dowód osobisty lub paszport.
Kontrole przywrócono również w górach. W Tatrach funkcjonować będzie jedno przejście wysokogórskie szlakiem przez Rysy.

 

Źródło: msz.gov.pl,strazgraniczna.pl,niezalezna.pl

#UE #Polska #granica #kontrole graniczne

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo