Kontrole na przejściach, zawieszono też mały ruch graniczny. Przed szczytem NATO i ŚDM

Od poniedziałku (4 lipca) czasowo zawieszony zostanie mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą. Zrobiono to ze względów bezpieczeństwa przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży.

twitter.com/AnnaZabl
Od poniedziałku (4 lipca) czasowo zawieszony zostanie mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą. Zrobiono to ze względów bezpieczeństwa przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Zostaje również tymczasowo przywrócona kontrola na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

W tym tygodniu (8-9 lipca) odbędzie się szczyt NATO, do Warszawy przejadą przywódcy wielu państw. Z kolei 26 lipca zaczynają się Światowe Dni Młodzieży (potrwają do końca miesiąca), w których udział weźmie papież Franciszek. Z oczywistych względów, dwa tak wielkie wydarzenia wymagają od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo większej aktywności i decyzji. Chociaż związanych z ruchem na przejściach granicznych.

"W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, od poniedziałku (4 lipca) na granicy wewnętrznej UE tj. na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich, zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna" - podała Straż Graniczna.

Od poniedziałku Polska zawiesiła również umowy o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim i Ukrainą.

"Powyższe zawieszenie nie narusza prawa wyjazdu ze strefy Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, których dotyczy art. 5 ust.2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego z dnia 14 grudnia 2011 roku" - tłumaczy Straż Graniczna.

Jak podał Konsulat Generalny Rosji w Gdańsku również druga strona od poniedziałku zawiesiła czasowo MRG. "Obowiązywać będzie do odwołania" - podano.

 

 Źródło: Twitter,TVP Info,strazgraniczna.pl,niezalezna.pl

#mały ruch graniczny #MSZ #Rosja #Ukraina #szczyt NATO

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo