Polska, Słowacja, Węgry, kraje bałtyckie, Islandia czy Szwajcaria to nieliczne państwa, do których można jeszcze bezpiecznie udać się na wakacje. Nasz kraj znalazł się w czołówce najbezpieczniejszych krajów w Europie.

Po ostatnich atakach terrorystycznych w Turcji, gdzie w wyniku zamachu na międzynarodowym lotnisku Atatürka w Stambule zginęło 41 osób a 239 zostało rannych, Biuro Spraw Zagranicznych rządu Wielkiej Brytanii zmieniło porady dla obywateli chcących podróżować za granicę.

Zasadniczo wszystkie podróże na południowy wschód Europy wiążą się z ryzykiem i brytyjski departament odradza podróży w tym kierunku. Pozostali turyści, którzy planują swoje wakacje w inne rejony Europy, proszeni są o zachowanie ostrożności i czujności.

Na czele najbardziej niebezpiecznych państw, do których odradza się podróżowania znalazły się Hiszpania, Niemcy, Francja, Belgia, Wielka Brytania, Rosja oraz Turcja.To państwa europejskie o najwyższym zagrożeniu terrorystycznym.

Brytyjski departament zaleca ostrożność w podróżowaniu do europejskich państw o podwyższonym ryzyku terrorystycznym, do których zaliczył Włochy, Austrię, Danię, Grecję, Cypr czy Ukrainę.

Polska jest w niskim stopniu zagrożona terroryzmem. Turyści powinni uważać jedynie na drogach, gdyż „prowadzenie auta w Polsce może być niebezpieczne” – czytamy w oficjalnych poradach dla podróżujących do Polski.

Biuro Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii uspokaja podróżujących do Polski w związku z sytuacją po referendum dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wielka Brytania nadal pozostaje pełnoprawnym członkiem UE i zasady podróżowania się nie zmieniły – czytamy w oficjalnym komunikacie.

To, na co muszą zwrócić uwagę turyści podróżujący do naszego kraju, to okres podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz Szczyt NATO w Warszawie, kiedy możliwe będą utrudnienia w ruchu, trudności w dostępności do miejsc hotelowych i tymczasowo zostanie przywrócona kontrola paszportów na granicy.

W następstwie zeszłorocznych ataków terrorystycznych, w których zginęło 30 brytyjskich turystów mocno ucierpiała tunezyjskie branża turystyczna. Zgodnie z danymi z pierwszego kwartału tego roku przychody firm spadły o ponad 50 proc. Turystyka wytwarza około 8 proc. całego PKB kraju.Biuro Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa rozważa zmianę statusu Tunezji -– czytamy w brytyjskim dzienniku „The Independent”.

Przypominamy, że niedawno Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło Polaków przed wyjazdami do niektórych chętnie odwiedzanych przez naszych turystów krajów. Oprócz Egiptu, Tunezji i Turcji na liście znalazły się również państwa należące do Unii Europejskiej.