Wielka Brytania opuści UE. Z czym będą musieli zmierzyć się mieszkający tam Polacy?

  

Wielka Brytania zadecydowała o swojej obecności w Unii Europejskiej. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że za wyjściem ze wspólnoty opowiedziało się 51,9 proc. wyborców. Jest to pierwsza taka sytuacja. Jakie będą skutki tej decyzji np. dla Polaków mieszkających i pracujących w Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej? Mogą pojawić się problemy. Większe zmiany w życie mogą wejść w ciągu dwóch, trzech lat – tyle mniej więcej będzie trwał proces opuszczania UE przez Wielką Brytanię.

Do sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Będziemy odbywali konsultacje w tej sprawie rozmawiamy z rządem brytyjskim ws. Polaków mieszkających na Wyspach. Będziemy czynili wszystko, żeby ich prawa nie zostały uszczuplone

– mówił dziś prezydent.

Kwestię Polaków na Wyspach poruszyła na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

Najważniejszy dla rządu jest los polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii.Chcemy, aby ich prawa pozostały

– mówiła premier.

David Cameron zapowiedział, że w związku z wynikami referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „kraj potrzebuje świeżego przywództwa”. Szczegóły związane z wyborem nowego premiera mają być sprecyzowane w najbliższym czasie.

Negocjacje z UE powinny rozpocząć się pod wodzą nowego premiera

– oświadczył Cameron na konferencji prasowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak zagłosowali Brytyjczycy w referendum ws. Brexitu – RELACJA NA ŻYWO

Ta decyzja Brytyjczyków niesie za sobą ogromne konsekwencje np. dla Polaków, którzy mieszkają i pracują na Wyspach. Być może po procesie wychodzenia z Unii – może potrwać około dwóch lub trzech lat – nasi rodacy będą musieli wrócić do Polski. Powodów może być wiele.

Przepisy unijne mówią, że kraje członkowskie muszą traktować obywateli innych krajów UE jak własnych. Wielka Brytania opuszczając to grono sama zdecyduje, jak będzie traktować obywateli innych państw. Rząd w Londynie będzie mógł w związku z tym wstrzymać zasiłki socjalne dla osób bez brytyjskiego obywatelstwa, bowiem unijne przepisy nie będą już ich obowiązywać.

Może się okazać, że spora grupa emigrantów, również z Polski, będzie musiała wrócić do kraju. „To głównie dzięki zasiłkom Polacy mogą sobie pozwolić na życie w Anglii pracując za minimalną stawkę” – podaje se.pl.

Co jeszcze może się zmienić? Trudniej będzie o pracę dla obcokrajowców. Do jej wykonywania potrzebne będzie zezwolenie. Tamtejszy rząd będzie musiał wprowadzić zmiany w prawie regulujące te kwestie. Mogą one być mniej korzystne, niż są obecnie, zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Proces opuszczania UE przez Wielką Brytanię potrwa około trzech lat. Tyle czasu mają mieszkający tam obcokrajowcy na zmianę i reorganizację swojego życia.

Jednym z rozwiązań może być uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa.

Brexit odbije się również na podróżach do Wielkiej Brytanii. Obywatele Unii podlegaliby całkowitej kontroli, nie tak jak dotychczas. Potrzebne będą również paszporty. „W najgorszej sytuacji Wielka Brytania może wprowadzić system wizowy, upoważniający do pobytu na terenie jej krajów” – pisze se.pl.

Losy obcokrajowców mieszkających w Wielkiej Brytanii są w rękach tamtejszego rządu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: se.pl,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Droga krajowa 17 po wypadku już przejezdna

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/GDDKiA

  

W miejscowości Zakręt zderzył się autokar z busem. Dwie osoby zostały ranne. Droga jest już przejezdna.

"Około 5.30 rano na szosie lubelskiej na wysokości ulicy Górnej doszło do zderzenia autokaru z busem. Kierowcy obu pojazdów są trzeźwi, a dwie osoby zostały przewiezione do okolicznych szpitali"

- powiedział dyżurny Komendy Stołecznej Policji kom. Jarosław Florczak.

[polecam:https://niezalezna.pl/259782-ranni-po-zderzeniu-busa-i-autokaru]

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad droga w tym miejscu jest już całkowicie przejezdna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl