Polscy żołnierze będą walczyć z ISIS. Kontyngent jedzie do Kuwejtu i Iraku

Na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, dwa Polskie Kontyngenty Wojskowe zostaną skierowane do walki z tzw. Państwem Islamskim.

mon.gov.pl
Na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, dwa Polskie Kontyngenty Wojskowe zostaną skierowane do walki z tzw. Państwem Islamskim. Polscy żołnierze wezmą udział w operacji Inherent Resolve i w dniach 20 czerwca – 31 grudnia 2016 r. będą prowadzić działania w Kuwejcie oraz Iraku razem z siłami Globalnej Koalicji do walki z ISIS.

Jak wynika z informacji Biura Bezpieczeństwa Narodowego, postanowienie prezydenta zostało wydane na wniosek Prezes Rady Ministrów na podstawie ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.

- Zgodnie z postanowieniami od 20 czerwca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. w Państwie Kuwejt (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy o liczebności do 150 żołnierzy i pracowników wojska. Natomiast w Republice Iraku (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) użyty zostanie Polski Kontyngent Wojskowy o liczebności do 60 żołnierzy i pracowników wojska – informuje BBN.

W przypadku Kuwejtu, główną część polskiego kontyngentu stanowić mają cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110. Będą one realizować zadania lotnicze w zakresie rozpoznania na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve.

Z kolei w skład kontyngentu stacjonującego w Iraku wejdą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.
 
Inherent Resolve jest operacją wojskową prowadzoną w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim, na podstawie artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, jak również na prośbę rządu Republiki Iraku. Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała, że tzw. Państwo Islamskie jest grupą terrorystyczną i stanowi zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa. 

 

Źródło: niezalezna.pl,bbn.gov.pl

#wojsko #armia #ISIS #Państwo Islamskie #Irak #Kuwejt #Inherent Resolve

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo