​Kto jeszcze przetrzymuje tajne dokumenty z IPN? Ustalono wiele nowych lokalizacji

  

IPN wszedł wczoraj do domu wdowy po generale Wojciechu Jaruzelskim. Zabezpieczono 17 pakietów dokumentów, które zgodnie z prawem winny być w Instytucie. Będą one podlegały procesowym oględzinom przeprowadzonym przez prokuratora IPN z udziałem specjalistów-archiwistów z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Według „Gazety Wyborczej” Instytut stworzył listę 21 byłych dygnitarzy PRL, którzy mogą być w posiadaniu tajnych dokumentów.

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przeprowadził w domu należącym do wdowy po Wojciechu Jaruzelskim czynności procesowe. Miały one na celu zabezpieczenie dokumentów podlegających przekazaniu do IPN.

Wszystko przebiegło bez zakłóceń. Działano w oparciu o postanowienie wydane na podstawie art. 219 par. 1 kodeksu postępowania karnego. Czynności prokuratora zostały dokonane w ramach śledztwa sygn. S 64/15/Zi w sprawie ukrycia przez osobę do tego nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. o czyn z art. 54 ust. 1 ustawy o IPN.
 
Dokumenty, które przetrzymywał Jaruzelski według prawa powinny znajdować się w IPN. Przeszukanie trwało dziesięć godzin, po czym 17 pakietów akt zabezpieczono.
 
Pracownicy IPN mieli również pojechać do Pułtuska, do Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora – podaje wyborcza.pl. Informowaliśmy, że tam też miały znajdować się dokumenty Jaruzelskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dokumenty Jaruzelskiego? Uczelnia zaprzecza

Magazyn ma tam fundacja Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL. Generał Jaruzelski po śmierci przekazał fundacji pewne materiały. Według informacji gazety w tych dokumentach mają być m.in. prezmówienia Jaruzelskiego z odręcznymi notatkami oraz zdjęcia i taśmy z rozmów z dziennikarzem Gabrielem Mérétikiem, które były nagrywane do książki „Noc generała". Pracownicy IPN nie mieli nakazu prokuratora, więc niczego nie zabrali.

Jak podaje wyborcza.pl wśród 21 wysokich funkcjonariuszy PRL, którzy mogą przechowywać tajne dokumenty są m.in. generałowie: Władysław Pożoga (wiceszef MSW), Henryk Dankowski (I zastępca ministra), Adam Krzysztoporski (wiceminister), Zdzisław Sarewicz (szef wywiadu), Józef Sasin (szef Departamentu IV MSW).

Poza tą listą istnieją podejrzenia również co do innych funkcjonariuszy z lat 70. I 80., że przetrzymują dokumenty, które powinny być w IPN.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wyborcza.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Adam Bielan o starcie do PE: dostałem taką propozycję i ją przyjąłem

Adam Bielan / Materiały prasowe biura poselskiego Adama Bielana [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Dostałem taką propozycję i ją przyjąłem - powiedział dziś wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pytany o start w wyborach do PE. Podkreślił, że Zjednoczona Prawica będzie miała bardzo mocną listę w okręgu mazowieckim, a bycie jej liderem to zaszczyt.

"Jeżeli będzie taka decyzja władz Zjednoczonej Prawicy, to owszem, będę kandydował do Parlamentu Europejskiego, ale czy porzucę Senat, czy nie, o tym zdecydują wyborcy" - powiedział Adam Bielan w internetowej części "Rozmowy Piaseckiego" TVN24.

Pytany, czy takiej decyzji władz Zjednoczonej Prawicy może nie być, Bielan odpowiedział, że "wszystko się może zdarzyć".

"Jeszcze wybory nie zostały zarządzone przez pana prezydenta" - zaznaczył, podkreślając, że "ostateczne decyzje zapadną w najbliższych dniach".

Dopytywany, czy chce kandydować, Bielan odparł: "Dostałem taką propozycję i ją przyjąłem". Na pytanie, czy będzie "jedynką" na Mazowszu, wicemarszałek Senatu odparł:

"Będziemy mieli bardzo mocną listę w tym okręgu i bycie liderem tej listy to jest zaszczyt".

Zapytany, kto znajdzie się na tej liście, Bielan odparł, że "kilkoro posłów, senatorów, europoseł".

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy wybiorą w nich 52 eurodeputowanych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl