Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezesem TK

  

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim. Do wymiany zdań doszło podczas uroczystości wręczenia aktów mianowania sędziom, dziś w Warszawie.

Zdjęcie prezesa Rzeplińskiego rozmawiającego z Andrzejem Dudą zamieścił na Twitterze Marcin Kędryna, odpowiadający za koordynację obsługi medialnej głowy państwa.

Dziś prezydent wręczył akty powołania do pełnienia urzędu sędziego 69 osobom. Nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięła udział szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska wraz z ministrami.

Portal 300polityka.pl cytuje prezydenta.

„Ludzie mówią o sądach w różny sposób. Państwa zadaniem jest odbudowanie poczucia, że wymiar sprawiedliwości jest faktycznie w Polsce sprawiedliwy. Mam nadzieję, że elementy, które dziś szwankują [w sądownictwie], zostaną naprawione. I także w sensie konstrukcyjnym wymiaru sprawiedliwości, otrzymacie państwo pomoc, aby budować poczucie sprawiedliwego państwa”

W najbliższy wtorek, 12 stycznia Trybunał Konstytucyjny ma orzekać w sprawie uchwał Sejmu unieważniających październikowy wybór sędziów TK oraz dotyczących wyboru w grudniu nowych sędziów. Posiedzenie odbędzie się na wniosek posłów Platformy Obywatelskiej. Prezes Andrzej Rzepliński zapowiedział, że TK zbierze się w składzie 10, a nie co najmniej 13 sędziów, jak nakazuje ustawa.

Do sprawy odniósł się dziś w Radiu Zet Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości:

No będzie to, jak rozumiem towarzyskie spotkanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w składzie, który uniemożliwia im podejmowanie wiążących rozstrzygnięć w sprawie stwierdzenia konstytucyjności lub niekonstytucyjności aktów prawnych, bo do wiążącej decyzji potrzeba, jak wiemy co najmniej trzynastu sędziów. Więc dziesięciu sędziów tutaj nie będzie miało możliwości orzekania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Władze znoszą ograniczenia w Kaszmirze

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/NomanSaeed492

  

Władze w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru przywróciły łączność telefoniczną w niektórych częściach regionu, złagodzono też ograniczenia dotyczące przemieszczania się mieszkańców. W ocenie policji w regionie obecnie panuje spokój.

Administrator stanu Dżammu i Kaszmiru Shahid Choudhary przekazał, że restrykcje są łagodzone w przeważającej części regionu i że jeszcze w sobotę pracę wznowią tam urzędy. Na Twitterze uspokajał też, że Kaszmir dysponuje znaczącymi zapasami żywności i innych towarów.

Agencja prasowa PTI przekazała, że naziemna łączność została przywrócona w 17 z ponad 100 centrali telefonicznych w Śrinagarze, stolicy regionu, a także w innych jego częściach.

Wysoki rangą przedstawiciel władz indyjskich w Kaszmirze, B.V.R. Subrahmanyam zapowiedział, że w poniedziałek zostaną otwarte szkoły, a transport publiczny będzie przywracany stopniowo, w zależności od oceny sytuacji bezpieczeństwa.

Siły bezpieczeństwa w regionie w sobotę pozostawały w stanie gotowości po tym, jak dzień wcześniej w Śrinagarze setki osób po modłach wyszły na ulicy w antyrządowym proteście. Wśród haseł, jakie widniały na niesionych przez nich transparentach, przeczytać można było m.in. "Powstrzymajcie ludobójstwo w Kaszmirze, niech świat się obudzi". Część demonstrantów obrzuciła policjantów kamieniami i starła się z nimi; funkcjonariusze w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego.

5 sierpnia Indie unieważniły artykuł 370. konstytucji, zapewniający specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, co formalnie zintegrowało indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

W reakcji Pakistan, który podobnie jak Indie rości sobie prawa do całego Kaszmiru, obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami; odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu ambasadora indyjskiego, zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl