Raport otwarcia: Szef gabinetu Bronisława Komorowskiego zgubił zestaw do niejawnej łączności

  

Raport otwarcia pokazuje skalę arogancji administracji Bronisława Komorowskiego. Jednak to nie tylko marnotrawienie publicznych pieniędzy, ale również o wiele poważniejsza kwestia - bezpieczeństwa państwa. Audyt stwierdza, że szef Gabinetu Prezydenta RP zgubił cały zestaw telefoniczny sieci CATEL. To element specjalnej niejawnej łączności rządowej. Takie telefony ma tylko około 3 tysięcy pracowników administracji rządowej w tym prezydent, premier. - Ktoś, kto przejął te telefony mógł podsłuchiwać cały rząd - mówił dziś, Andrzej Dera.

Jak powiedział prezydencki minister Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego została już o tym fakcie powiadomiona.


Kancelaria Prezydenta opublikowała raport otwarcia. Jak wynika z kontroli, decyzje administracji byłego prezydenta znacznie poprawiły stan finansowy współpracowników Komorowskiego. "Wykonanie i zaangażowanie środków (...) planu finansowego KPRP wyniosło 99,59%" - czytamy w raporcie.

Portal niezalezna.pl zwrócił też uwagę na rubrykę "Zabezpieczenie sprzętu o specjalnym przeznaczeniu" raportu.

Czytamy w nim:

Nie wiadomo kiedy zagubiono jeden zestaw i część drugiego zestawu mobilnego niejawnego systemu Sieci Łączności Rządowej CATEL będących w posiadaniu Szefa Gabinetu Prezydenta RP oraz Szefa Kancelarii Prezydenta RP:

- Szef Gabinetu Prezydenta RP zagubił cały zestaw telefoniczny sieci CATEL
- Szefa Kancelarii Prezydenta RP nie zwrócił jednego z elementów zestawu - tokena RSA.


Braki zostały stwierdzone w ostatnich dniach urzędowania odchodzącego kierownictwa.


CATEL to specjalna sieć, zbudowana z myślą o najważniejszych osobach i instytucjach w państwie. System umożliwia bezpieczne przekazywanie informacji niejawnych, o klauzuli zastrzeżone. Zawiera telefony mobilne oraz przenośne komputery - pisze portal telix.pl. Około 3 tys. osób używa tego systemu w Polsce. Wśród nich są prezydent, premier, ministrowie i szefowie wielu agend rządowych.

Twórcą systemu jest ABW. Osobą wdrażającą system pod koniec 2010 roku był ówczesny szef kontrwywiadu gen. Krzysztof Bondaryk. Zdaniem ABW system jest zabezpieczony na wypadek zgubienia lub kradzieży aparatu.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

GDDKiA odstępuje od umowy, wykonawca nie realizował obwodnicy

  

- Odstąpiliśmy z winy wykonawcy od umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 - poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dodała, że w I kwartale 2020 r. planuje ogłoszenie przetargu na wybór nowego wykonawcy, który dokończy budowę.

GDDKiA poinformowała, że plac budowy został przekazany na początku października br., a wykonawca - spółka Energopol Szczecin - pomimo wezwań nie rozpoczął robót budowlanych na inwestycji. Dodano, że roboty budowlane wykona nowy wykonawca, na wybór którego GDDKiA przygotowuje przetarg.

W komunikacie zaznaczono, że firma Energopol Szczecin S.A., zgodnie z Subklauzulą 15.2 Szczególnych Warunków Kontraktu (SWK), otrzymała oświadczenie o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. "Przyczyny odstąpienia od umowy leżą po stronie wykonawcy, który nie wywiązywał się z zawartego kontraktu. Krok ten poprzedziły bezskuteczne wezwania do poprawy zgodnie z Subklauzulą 15.1 SWK" - podała GDDKiA.

Jak przypomniała Generalna Dyrekcja, kontrakt na realizację inwestycji w formule „Projektuj i buduj” o wartości 140,4 mln złotych został podpisany w marcu 2018 r. z terminem zakończenia wyznaczonym na lipiec 2021 r. "Wykonawca miał opóźnienia już na etapie projektowania, złożył niekompletny wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), który musiał później wielokrotnie uzupełniać. Ostatecznie pod koniec września tego roku decyzja ZRID została wydana, a na początku października przekazaliśmy wykonawcy plac budowy. Pomimo możliwości prowadzenia robót budowlanych wykonawca do nich nie przystąpił i nie zorganizował zaplecza sprzętowo-materiałowego. Nie było również całości projektów wykonawczych i innych dokumentów niezbędnych do realizacji robót. Okoliczności te złożyły się na konieczność podjęcia odpowiednich działań kontraktowych przez inwestora" - zaznaczono.

GDDKIA wskazała, że została uruchomiona gwarancja należytego wykonania - około 14 mln złotych, którą był zabezpieczony kontrakt. "Środki te pozwolą na pokrycie zobowiązań nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin, takich jak płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Z tytułu niewywiązania się wykonawcy z zapisów kontraktu będziemy egzekwować należności z tytułu kar umownych" - podała GDDKiA.

W komunikacie dodano, że obecnie na inwestycji na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzone są wykopaliska archeologiczne terenu o powierzchni około 6 hektarów, których zakończenie planowane jest na luty 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl