Coraz więcej informacji pojawia się na temat programu 500 plus. W ocenie szefa klubu parlamentarnego PiS jest jak najbardziej realne, że program zostanie wprowadzony już od 2016 roku.

Zgodnie z założeniami program przewidujący zasiłek 500 zł na dziecko mógłby wejść w życie już od stycznia 2016 roku. Okazuje się jednak, że wdrożenie całej procedury wypłat będzie wymagało odpowiedniego przygotowania logistycznego, dlatego najprawdopodobniej pierwsze wypłaty wysyłane byłyby najwcześniej w kwietniu, w formie zrefundowanej za poprzednie miesiące.

Jest realne, że wprowadzimy program 500 plus od przyszłego roku, tylko z tym, że wypłata może być refundowana później. Jest to realne, że wprowadzimy od przyszłego roku, tylko z tym, że wypłata może być wypłatą, która będzie refundowana później, zaczynając od 1 stycznia. Ale realnie ta wypłata może być, na przykład, w kwietniu. Tylko z tym, że to wszystko dopracujemy [...] Potrzebujemy trochę czasu, bo to będzie zadanie dla administracji. Oczywiście za nim pójdą pieniądze dla administracji samorządowej, żeby przygotować ten system – mówił na antenie RMF FM szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

Świadczenie wypłacane w ramach programu 500 plus będzie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko. Będzie również przysługiwało na pierwsze dziecko, ale wyłącznie wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy 800 zł. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

To nie będą pieniądze odłożone na konta, tylko wydane i to wydane nie na dobra luksusowe, tylko na dobra podstawowe - przekonuje szef klubu parlamentarnego PiS.