„Na każdym kroku słyszałem szykany”. Dorota Kania rozmawia z synem Józefa Kurasia „Ognia”

- Od najmłodszych lat wiedziałem, że mój ojciec był bandytą, człowiekiem przeklętym przez władze komunistyczne. Nie było łatwo.

vod.gazetapolska.pl
- Od najmłodszych lat wiedziałem, że mój ojciec był bandytą, człowiekiem przeklętym przez władze komunistyczne. Nie było łatwo. Na każdym kroku człowiek słyszał szykany i to, że był jakby inny – powiedział w rozmowie z Dorota Kanią Zbigniew Kuraś, syn Józefa Kurasia ps. Ogień, legendarnego przywódcy ruchu oporu i podziemia antykomunistycznego na Podhalu.
 
Józef Kuraś, ps. „Orzeł”, „Ogień” urodził się 23 października 1915 w Waksmundzie. Był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, porucznikiem Batalionów Chłopskich, partyzantem na Podhalu w czasie II wojny światowej, jednym z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego.

W 1946 roku Kurasiowi podlegało w sumie ponad 2 tysiące żołnierzy różnych ugrupowań antykomunistycznych. Wcześniej Kuraś zasłynął z nieugiętej postawy względem Niemców, którzy w 1943 roku w odwecie zamordowali mu żonę, ojca oraz dwuletniego synka. Dwa lata później Józef Kuraś wstąpił do Milicji Obywatelskiej – gdy przekonał się o rzeczywistej działalności Sowietów przeszedł na stronę antykomunistycznego podziemia. W walce ze zgrupowaniem „Ognia” w latach 1945–1947 zginęło ponad 60 funkcjonariuszy UB, ponad 40 milicjantów oraz 27 funkcjonariuszy NKWD.

W dniu 18 sierpnia 1946 roku Józef Kuraś wraz ze swymi żołnierzami zorganizował i przeprowadził akcję rozbicia i opanowania więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie czego uwolniono kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy AK, WiN, NSZ.
 
Józef Kuraś zmarł 22 lutego 1947 w Nowym Targu.

W szkole miałem ciężko. Był tak jeden nauczyciel, który mnie „ćwiczył”, miałem przechlapane. Byli  tacy, którzy mu pomagali

– wspomina czasy szkoły średniej Zbigniew, syn Józefa.
 
Mężczyzna obawiał się stawianiu ojca pomnika.

Z jednej strony chciałem żeby spokój był. Lecz jak ktoś gdzieś chwalił ojca, to zaraz znalazła się grupa ludzi wrogich, która ubliżała mu. Trochę bałem się tego pomnika. Ale był Pan prezydent Kaczyński, cała świta, z prezydentem odsłanialiśmy pomnik, to by wielki zaszczyt

– mówił Zbigniew Kuraś. 

Zobacz rozmowę z synem "Ognia":

 


Źródło: niezalezna.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo