Pierwsze weto prezydenta. Andrzej Duda nie podpisze ustawy o uzgodnieniu płci

  

To pierwsze weto Andrzeja Dudy – prezydent nie podpisał ustawy o uzgodnieniu płci. Ustawa – przegłosowana przez PO i lewicę – miała uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę.

W piątek prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do ponownego rozpatrzenia ustawy o uzgodnieniu płci.

W opinii prezydenta ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają  m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję przez takie pary dzieci

Aby prezydent ustawę podpisał, Sejm musi ją teraz ponownie przegłosować 3/5 głosów.

Ustawę o uzgodnieniu płci Sejm przyjął pod koniec lipca. Jej projekt przygotowano z inicjatywy Anny Grodzkiej. Za przyjęciem projektu głosowało 252 posłów, przeciwko było 158 posłów, a 11 wstrzymało się od głosu. Przeciwko projektowi głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy.

Po tym, jak Senat zgłosił poprawki do ustawy, ponownie trafiła ona do Sejmu, gdzie posłowie większość poprawek odrzucili.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: prezydent.pl,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Cztery nowe przystanki kolejowe w regionie

/ https://www.plk-sa.pl/

  

Cztery nowe przystanki kolejowe – dwa w Jeleniej Górze, jeden w Lubinie oraz jeden na obrzeżach Wrocławia - zostaną od niedzieli udostępnione podróżnym. Na ich budowę przeznaczono blisko 15 mln zł.

Jak przekazał rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec, nowe przystanki poprawią dostęp podróżnych od kolei na Dolnym Śląsku. "Zwiększają się możliwości podróżowania pociągami do dolnośląskich miast; a czas podróży koleją staje się krótszy niż samochodem” - dodał Siemieniec.

Od niedzieli podróżni będą mogli skorzystać m.in. z nowego przystanku w podwrocławskim Mokronosie Górnym. Rzecznik PKP PLK wskazał, że czas przejazdu pociągu z przystanku Mokronos Górny do dworca Wrocław Główny wyniesie od 11 do 13 minut. „To dwukrotnie krócej niż podróż samochodem” - powiedział Siemieniec. Na nowym przystanku będą zatrzymywać się pociągi regionalne; w dni robocze będzie to 17 par pociągów.

Dwa nowe przystanki powstały też w Jeleniej Górze – to Jelenia Góra Zabobrze oraz Jelenia Góra Przemysłowa. „Od 15 grudnia na nowych przystankach zatrzymają się lokalne i regionalne pociągi. Liczba pociągów w ciągu doby: Jelenia Góra Zabobrze 33, a w weekendy 36; Jelenia Góra Przemysłowa 12, w weekendy 11” - przekazał Siemieniec.

Nowy przystanek powstał również w Lubinie. Lubin Stadion wybudowano w ramach modernizacji linii Legnica – Rudna Gwizdanów. Według PKP PLK z tego przystanku pociąg do Legnicy jedzie 22 minuty.

Budowa nowych przystanków kosztowała 15 mln zł. Inwestycje współfinansowano ze środków unijnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl