Wiemy, ile zapłacono na aukcji za obraz, który zniknął z Pałacu Prezydenckiego

  

„Gęsiarka” Romana Kochanowskiego – obraz, który znajdował się w Pałacu Prezydenckim i zniknął stamtąd w czasie prezydentury Bronisława Komorowskiego – został sprzedany na aukcji. Cena wywoławcza wynosiła 12 tys. zł, ale nabywca ostateczni zapłacił za niego mniej.

Obraz Kochanowskiego, którego powstanie datowane jest na 1881 r., w tzw. „systemie ewidencji majątku Kancelarii Prezydenta RP” znajdował się z datą przychodu 1979 r. Jak poinformowała nas kancelaria, „Gęsiarka” przed tym, jak trafiła do Pałacu Prezydenckiego, znajdowała się w zbiorach Urzędu Rady Ministrów i była elementem ekspozycji pałacu w Otwocku Wielkim.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Gęsiarka". Obraz skradziony z Pałacu Prezydenckiego – już został sprzedany

Trudno powiedzieć, jak dokładnie obraz z Pałacu Prezydenckiego trafił na aukcję, ale faktem jest, że to samo dzieło 10 czerwca trafiło na sprzedaż, z ceną wywoławczą 12 tys. zł jako „własność prywatna”. Skontaktowaliśmy się z dyrektorką domu aukcyjnego „Rempex”, Anną Bielawską, by ustalić, kto dał obraz Kochanowskiego do sprzedaży, jednak – powołując się na ochronę danych osobowych – nie podała nam nazwiska. Wiemy jedynie, że „Gęsiarkę” na aukcji nie wystawiła instytucja, a „osoba prywatna”.

Nie było również wiadomo, za ile obraz sprzedano, informacja ta jednak znalazła się na stronie „Rempexu”. Z zestawienia wynika, że za „Gęsiarkę” zapłacono 10 tys. zł, czyli o 2 tys. mniej, niż wynosiła cena wywoławcza. Nabywca zaproponował taką sumę, gdy nie znaleźli się chętni na zakup obrazu. Ostatecznie wystawiający "Gęsiarkę" na sprzedaż przystał na ofertę.


fot. rempex.com.pl/print screen


fot. rempex.com.pl/print screen

CZYTAJ WIĘCEJ: Po publikacji niezalezna.pl: Kancelaria Prezydenta złoży zawiadomienie do prokuratury ws. "Gęsiarki"

Jak w sobotę podał portal niezalezna.pl, Kancelaria Prezydenta chce, aby śledczy zbadali sprawę obrazu. Jest to wynik naszej publikacji, w której ujawniliśmy szczegóły sprzedaży obrazu, który zaginął za kadencji Bronisława Komorowskiego. Jak poinformowała nas dyrektor biura prasowego odpowiednie zawiadomienie KPRP zostanie złożone w poniedziałek.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Droga krajowa 17 po wypadku już przejezdna

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/GDDKiA

  

W miejscowości Zakręt zderzył się autokar z busem. Dwie osoby zostały ranne. Droga jest już przejezdna.

"Około 5.30 rano na szosie lubelskiej na wysokości ulicy Górnej doszło do zderzenia autokaru z busem. Kierowcy obu pojazdów są trzeźwi, a dwie osoby zostały przewiezione do okolicznych szpitali"

- powiedział dyżurny Komendy Stołecznej Policji kom. Jarosław Florczak.

[polecam:https://niezalezna.pl/259782-ranni-po-zderzeniu-busa-i-autokaru]

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad droga w tym miejscu jest już całkowicie przejezdna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl