Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • • Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.  • • • Sejm przyjął ustawę zamrażającą częściowo ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r.  • • • Sejm uchwalił ustawę znoszącą obligo giełdowe - obowiązek sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę. • • •

Sejm zdecydował ws. Trybunału Stanu dla Ziobry. Burza po głosowaniu

Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej, w której większość ma PO z SLD, uznała, że postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu jest "zasadne".

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej, w której większość ma PO z SLD, uznała, że postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu jest "zasadne". Dziś w Sejmie nastąpiło głosowanie w tej sprawie.  271 posłów głosowało "za", "przeciw" 152. - Sejm nie podjął uchwały o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobro - podała marszałek Sejmu.

Cała PO, była "za". Większość klubu PSL  również głosowało "za". Tylko Józef Zych zagłosował przeciw. Stanisław Kalemba i Andrzej Sztorc wstrzymali się od głosu.
 
Wśród nieobecnych m.in.: Janusz Piechociński, Waldemar Pawlak, Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Andrzej Biernat.

Decyzję Sejmu skomentował Zbigniew Ziobro. 

Oni są po prostu nieudacznikami, w każdym calu, w każdej dziedzinie, w każdej sprawie. Nawet Zbigniewa Ziobry nie potrafią postawić przed Trybunałem Stanu. Za to, że skutecznie walczyłem z przestępczością i stałem zawsze w obronie prawa. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Zawsze przestrzegałem prawa. Zwlaczałem groźną przestępczość, dbając o bezpieczeństwo Polaków

- powiedział po głosowaniu Zbigniew Ziobro.


Wyniki głosowania:

 

Czy można głosować wniosek, który jest sprzeczny z konstytucją? Czy nie należy zwrócić wniosek, żeby temu elementarnemu wymogowi prawnemu zadośćuczynić

– mówił Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski.

Podczas uzasadnienia wniosku doszło do skandalu. Sposób uzasadnienia, odmówienia przesłuchania świadków obrony. Prawo do przesłuchania świadków obrony wynika z Konstytucji i jest fundamentem państwa prawnego – tłumaczył i podał liczby. - Decyzja o postawieniu przed TS zapada jeśli zagłosuje za nią co najmniej trzy piąte posłów, czyli 276. Głosowało 423 posłów za było 271, przeciw 152. 

- mówił Dera.
 

Sejm nie podjął uchwały o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobro. Stwierdzam umorzenie postępowania w tej sprawie


- oświadczyła marszałek Sejmu. Mówiła to podczas burzy oklasków. Marszałek krzyczała "proszę o ciszę", "proszę o spokój".  

Było sześć zarzutów wobec Zbigniewa Ziobro: 3 konstytucyjne i 3 karne. Dotyczą one m.in. przekroczenia uprawnień i nieuprawnionego nacisku na prokuratorów oraz złamania prawa przy kierowaniu dwoma rządowymi zespołami powołanymi do zwalczania przestępczości.

Poseł PiS Kazimierz Smoliński tłumaczył naszej reporterce, że koalicja rządowa i lewica chcą Zbigniewa Ziobrę skazać za nadużycie władzy.
 
Dodaje też, że wizerunkowo jest to niebezpieczne bo uderza w premiera Kaczyńskiego. Być może Platforma będzie chciała uderzyć też w Andrzeja Dudę, który był wtedy wiceministrem sprawiedliwości. 

Jakiś scenariusz jest tutaj realizowany w błyskawicznym tempie – dodał Smoliński.

 

 


Źródło: niezalezna.pl,300polityka.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo