„W Warszawie będzie Dudoland, prawica odzyska Śląsk. Andrzej Duda wygra w cuglach”

  

– Mazowsze będzie za Dudą, w Warszawie część wyborców na Komorowskiego już nie zagłosuje i w stolicy będzie Dudoland. Prawica odzyska Śląsk, gdzie głosowano często na SLD, Platformę z Buzkiem. Na Pomorzu, gdzie jest matecznik PO, też jest duży poziom rozczarowania – mówi portalowi niezalezna.pl dr Wojciech Jabłoński, specjalista od wizerunku politycznego.

Dwukolorowa podzielona Polska po wyborach. Dlaczego głosy rozkładają się tak samo od lat?

– To jest efekt jeszcze rozbiorów. Zabór rosyjski i austro-węgierski jest na korzyść PiS, a zagłębie PO to byłe ziemie zaboru pruskiego, tzw. ziemie odzyskane, czyli Mazury, Pomorze i Dolny Śląsk. Nastroje konserwatywne to PiS, gdzie jest osadzenie wielopokoleniowe, silna tradycja. Wyborca PO to nie jest człowiek znikąd, ale taki, który poniekąd zatracił afiliację ze swoim regionem, gdzie przywiązanie do ziemi jest znacznie mniejsze. Na ziemiach zabranych Niemcom przez Stalina mieszkają ludzie, którzy swoje korzenie zostawili często na dawnych Kresach. Uderza mnie w tym to, że choć PO neguje rzeź wołyńską, nie spotyka się ze sprzeciwem w swoim elektoracie.

Dlaczego tam, gdzie nie ma pracy, gdzie poupadały duże zakłady, jak w woj. lubuskim, czy warmińsko-mazurskim, gdzie młodzi myślą, jak po maturze wyemigrować z Polski za pracą – jest jeszcze poparcie dla obecnej władzy. Naiwność?
– Dziennikarze z Olsztyna do mnie dzwonią i pytają się, dlaczego w warmińsko-mazurskim ludzie nie chodzą na wybory. Oni głosują nogami, ale zostawiając nogi w domu. To samo w woj. lubuskim. Nie, to nie są platformiane zagłębia, ale bardziej miejsca apatii.

Które województwa zadecydują o zwycięstwie w drugiej turze?
– Małopolska z Krakowem, częściowo Podkarpacie, gdzie jest zdyscyplinowany elektorat. Mazowsze będzie za Dudą, w Warszawie część wyborców na Komorowskiego już nie zagłosuje i w stolicy będzie Dudoland.

Gdzie jeszcze Polacy przerzucą głosy na Dudę?
– Prawica odzyska Śląsk, gdzie głosowano często na SLD, Platformę z Buzkiem. Na Pomorzu, gdzie jest matecznik PO też jest bardzo duży poziom rozczarowania.

Duda zostanie prezydentem?
– W cuglach. Nie ma tu o czym mówić.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kuriozalny proces Nitras kontra Cenckiewicz. Poseł PO się nie przygotował

/ Lukasz Szelemej/Gazeta Polska

  

Dziś w Sądzie Okręgowym w Szczecinie odbył się proces w trybie odwoławczym, który Sławomirowi Cenckiewiczowi wytoczył poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Kulisy całej sprawy są dość absurdalne, bo chodzi o... podanie dalej memów na Twitterze. Cenckiewicz informuje, że Nitras - znany z "obrony sądów" - nie wziął na rozprawę nawet dowodu osobistego.

Cenckiewicz został zobowiązany do usunięcia z Twittera treści, które nie spodobały się Nitrasowi, choć o wyroku i samej rozprawie dowiedział się z Twittera.

Sprawa ma dalszy ciąg - tym razem w trybie odwoławczym.

[polecam:https://niezalezna.pl/284309-slawomir-cenckiewicz-prosi-o-wsparcie-chodzi-o-proces-z-nitrasem-za-podanie-dalej-memow]

Nitrasa oburzyło to, że Cenckiewicz podał dalej na Twitterze memy dotyczące jego osoby.

Dzisiejszą rozprawę na swoim internetowym portalu opisuje Radio Szczecin.

Zdaniem posła PO-KO sugerują one, że jest złodziejem. Polityk opozycji twierdzi, że do tej pory ludzie wyzywają go na ulicy. 

Takich przypadków są co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki. Żeby nie być gołosłownym, ostatnio, gdy wychodziłem wraz z rodziną z pizzerii na ulicy Poniatowskiego, starsza pani nazwała mnie bandytą, złodziejem, który powinien siedzieć w więzieniu 

- mówił w sądzie Nitras.

Mecenas Zbigniew Bogucki - obrońca Sławomira Cenckiewicza - odpowiadając Nitrasowi powiedział, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę"

Jest posłem, który budzi jedne z największych emocji, ale pewnie na tym mu zależy, a skoro mu na tym zależy, to wpisuje w ten sposób w swoją działalność niejako przyzwolenie na to. Skoro ja w ten sposób walczę i takim mieczem wojuje, to mogę od tego miecza również zginąć 

- mówił.

Cenckiewicz stwierdził zaś, że to, co spotyka na ulicach Nitrasa, nie ma związku z podanymi przez niego dalej wpisami na Twitterze.

Ciekawe sytuacje miały miejsce jeszcze przed rozprawą. Nitras - znany z "obrony sądów" nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Nie podał też ręki prof. Cenckiewiczowi.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 4 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: radioszczecin.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl