NATO odpowiada Rosji. Amerykanie i Niemcy wylądowali na Łotwie. ZDJĘCIA

Olga Alehno

Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”.

Kontakt z autorem

  

Na położony niedaleko łotewskiej stolicy Rygi poligonie Ādaži rozpoczną się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Operation Summer Shield XII z udziałem żołnierzy z Łotwy, Litwy, USA, Niemiec, Luksemburga i Kanady. Wczoraj na Łotwie wylądowali żołnierze z Gwardii Narodowej USA ze stanu Michigan.

Ćwiczenia odbędą się w dniach 22-31 marca. Poligon w Ādaži jest położony około 250 km od granicy z Rosją. W ćwiczeniach Operation Summer Shield XII wezmą udział jednostki lądowe, powietrzne i morskie Łotwy, Litwy, USA, Niemiec, Luksemburga i Kanady. W sumie ponad 1100 żołnierzy. Manewry odbędą się w kilku etapach. W dniach 23-28 marca są przewidziane ćwiczenia teoretyczne i praktyczne, a 29-31 marca – taktyczne ćwiczenia w terenie o różnych porach dnia z użyciem artylerii.
 
W ćwiczeniach bierze udział ponad 80 żołnierzy Gwardii Narodowej z Michigan, którzy przylecieli na Łotwę dwoma samolotami Boeing C-17 Globemaster III (ciężkie wojskowe samoloty transportowe) oraz KC-135 Stratotanker (amerykańska latająca cysterna). Wraz z żołnierzami przeleciał sprzęt i amunicja, w tym cztery haubice kalibru 155 mm.
 
Z kolei udział niemieckich żołnierzy w ćwiczeniach w krajach bałtyckich, w ramach NATO, będzie pierwszym od wielu lat.

W minioną sobotę w Rosji zakończyły się potężne manewry Floty Północnej oraz sił powietrzno-desantowych. Wzięło w nich udział około 80 tys. żołnierzy, a także ponad dwieście samolotów.

Poniżej zdjęcia amerykańskich żołnierzy, którzy wylądowali na Łotwie:

fot.: latvijas_armija/ https://creativecommons.org/ licenses/by-nc-nd/2.0/


fot.: latvijas_armija/ https://creativecommons.org/ licenses/by-nc-nd/2.0/


fot.: latvijas_armija/ https://creativecommons.org/ licenses/by-nc-nd/2.0/


fot.: latvijas_armija/ https://creativecommons.org/ licenses/by-nc-nd/2.0/
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie senatorów. Partia chce... sprawdzić ich wierność

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska organizuje spotkanie z nowo wybranymi senatorami ze swojego komitetu. Jak się okazuje, spotkanie będzie poświęcone nie tylko integracji, ale również... sprawdzeniu wierności senatorów.

W rozmowach mają uczestniczyć też dotychczasowi, odchodzący senatorowie PO.

"Spotkanie ma charakter integracyjny i organizacyjny tak, aby się nawzajem poznać, zobaczyć kto będzie w nowym składzie, podziękować również - myślę - wszystkim tym senatorom, którzy kończą swoją pracę w tej kadencji Senatu"

- zapowiedział senator Sławomir Rybicki.

Jak dodał, spotkanie ma być także okazją do zapoznania przyszłych senatorów z tym, jak funkcjonuje izba wyższa parlamentu.

"Myślę, że to jest też taki dobry moment, żeby we własnym gronie porozmawiać o tym, czym jest Senat, również od kuchni, nie tylko mówić o regulaminie"

- podkreślił Rybicki.

[polecam:https://niezalezna.pl/293326-wystarczylo-kilka-dni-i-sa-pierwsze-spiecia-lewica-skarzy-sie-na-po-rozmawiamy-przez-media]

Obecny szef senackiego klubu PO Bogdan Klich dodał, że na spotkaniu pojawi się też temat ewentualnej współpracy nowych senatorów z PiS.

"Ważne jest to, żeby wszyscy mieli przekonanie, a właściwie, żeby mieli wdrukowane w pamięć, że ktokolwiek dałby się skusić jakimkolwiek namowom PiS-owskim, to miałby piętno tego, który zdradził demokrację, szacunek dla konstytucji, przestrzeganie praw obywatelskich i wszystko to, o co walczyliśmy, żeby było przestrzegane przez cztery ostatnie lata"

- powiedział lider klubu senatorów PO.

[polecam:https://niezalezna.pl/293206-psl-juz-sie-stawia-platformie-sawicki-zapowiada-ze-nie-popra-kandydatury-borusewicza]

Pytany, czy ma obawy co do lojalności senatorów-elektów Koalicji Obywatelskiej, Klich... postraszył senatorów.

"Co do tego nie mam wątpliwości, dlatego że każdy sobie zdaje z tego sprawę, że podręczniki historii pisałyby o nim, wymieniając go albo ją z imienia i nazwiska jako tego, czy tą, która polską demokrację i polską praworządność zdradziła"

- dodał Klich.

W Senacie dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć większość - 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15).

[polecam:https://niezalezna.pl/293324-tak-rewelacyjnego-wyniku-pis-jeszcze-nie-mialo-brudzinski-podsumowal-wybory-parlamentarne]

W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. Nie wiadomo jednak, czy po wyborach wszystkie ugrupowania przystąpią do "anty-PiSowskiej koalicji".

Władysław Teofil Bartoszewski z PSL zapowiedział już, że "jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie", a dziś krytycznie o współpracy z PO wypowiadali się przedstawiciele Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl