Grzegorz Braun skazany. Po 6 latach sąd ogłosił, że reżyser pobił policjanta

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

SKANDAL! Grzegorz Braun winny stosowania przemocy wobec policjanta. Sędzia Krzysztof Korzeniowski z Sądu Rejonowego Wrocław-Śródmieście skazał go na karę ponad 3 tysięcy złotych grzywny.

Wyrok dotyczy procesu, który ciągnie się od ponad 6 lat. W 2008 roku, podczas jednej z manifestacji, Grzegorz Braun został poturbowany przez policjantów. Sprawę zgłosił do prokuratury. Zaraz po tym, podobny wniosek wpłynął ze strony policji, która oskarżyła go o znieważenie oraz pobicie funkcjonariusza. Pierwszy proces Brauna trwał 3,5 roku - reżyser został oczyszczony ze stawianych mu zarzutów. Sprawa jednak trafiła do apelacji i ponownie wróciła na wokandę – dziś reżyser został skazany.

W lipcu 2014 roku w związku z tą sprawą reżyser Grzegorz Braun został aresztowany. Zatrzymano go o godz. 8 we wrocławskim mieszkaniu na Krzykach. Skazany na karę tygodniowego aresztu po tym, jak opuścił salę podczas jednej z rozpraw w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu. Był to jego protest wobec postępowania prowadzącego proces sędziego Krzysztofa Korzeniewskiego.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Sasin o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego. "To byłoby szkodliwe również dla gospodarki"

Jacek Sasin / By MAP - https://web.archive.org/web/20200307220759/https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/jacek-sasin, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87798770

  

Nie ma możliwości przesunięcia wyborów prezydenckich, a głosowanie korespondencyjne pozwoli je bezpiecznie przeprowadzić - mówił wicepremier Jacek Sasin, uzasadniając najnowszy projekt PiS. Przestrzegał Porozumienie, by nie prowadziło w sprawie głosowania korespondencyjnego politycznej gry.

Ocenił też, że ewentualne wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby szkodliwe m.in. dla gospodarki.

Dzisiaj w radiowej Trójce wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany o złożony we wtorek projekt klubu PiS, zakładający możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja dla wszystkich.

- Powinniśmy szukać takich rozwiązań, które z jednej strony pozwolą przeprowadzić wybory, a z drugiej strony pozwolą je przeprowadzić z jak najmniejszym uszczerbkiem albo bez uszczerbku dla bezpieczeństwa obywateli

 - przekonywał.

- My jako odpowiedzialna siła polityczna tak właśnie działamy, proponujemy rozwiązania korespondencyjnego głosowania i dziwi mnie, że nie ma konsensusu wszystkich sił politycznych, bo to jest bardzo dobre rozwiązanie

- dodał.

Podkreślał, że wybory prezydenckie są 10 maja, więc "by to rozwiązanie mogło zafunkcjonować, potrzebna jest dobra współpraca wszystkich ośrodków władzy".

- Stąd wczorajszy apel marszałek Sejmu Elżbiety Witek do marszałka Senatu, aby ten projekt po uchwaleniu przez Sejm był bardzo szybko również procedowany przez Senat - zaznaczył.

Pytany o wpis marszałka Tomasza Grodzkiego, że wystosowywanie takich apeli w dniu, gdy Sejm odrzucił niemal wszystkie poprawki Senatu do tarczy antywirusowej jest niestosowny, Sasin zaznaczył, że postawa marszałka Senatu go smuci, bo "jako trzecia osoba w państwie powinien on stanąć na wysokości zadania".

- Tu chodzi o bezpieczeństwo Polaków i w tej sytuacji ambicjonalne działania, które wpisują się w wojnę polityczną, która toczy Polskę od bardzo długiego czasu, to jest coś, co nie powinno mieć miejsca

 - podkreślał.

Przekonywał, że najlepiej, żeby projekt PiS uzyskał konsensualne poparcie wszystkich sił politycznych.

- Ja jednak liczę na opamiętanie

 - zaznaczył.

Zwracał uwagę, że projekt odpowiada na lęki związane z koronawirusem i "daje możliwość odbycia aktu wyborczego w sposób jak najbardziej bezpieczny", bo każdy Polak będzie mógł zagłosować w sposób korespondencyjny, nie wychodząc z domu.

- Jeśli założymy, a myślę, że dzisiaj możemy założyć, że ta epidemia będzie jeszcze trwała wiele miesięcy, to tak naprawdę trudno sobie wyobrazić, że na ten okres zawieszamy funkcjonowanie procedur demokratycznych

 - mówił Sasin.

Podkreślał, że "nie ma dzisiaj możliwości odwołania czy przesunięcia terminu wyborów prezydenckich", ponieważ jedyna formalna możliwość takiego kroku, to wprowadzenie stanu wyjątkowego.

- Wprowadzenie stanu wyjątkowego to nie jest coś, co robi się od pstryknięcia palcem tylko i wyłącznie po to, żeby zmienić termin wyborów. To jest cały zestaw bardzo poważnych obostrzeń dla obywateli, ograniczenia praw obywatelskich, również są to przepisy, które ograniczyłyby w wielu przypadkach swobodę gospodarczą. Wchodząc dzisiaj w kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem nie możemy sobie fundować kolejnych rozwiązań, które jeszcze tej gospodarce będą bardziej szkodziły

 - przekonywał Sasin.

Ocenił, że ci, co chcą przełożyć wybory, wzywają do wprowadzenia stanu wyjątkowego, bo sondaże wskazują, iż w wyborach nie mają szans.

Wicepremier zapowiedział jednocześnie, że rozwiązania zawarte w tarczy antykryzysowej "to nie jest koniec pomocy" dla przedsiębiorców.

- Na pewno w najbliższych dniach zostanie przedstawiony kolejny projekt ustawy, który będzie uzupełniał te wszystkie przepisy zawarte w ustawie podpisanej przez pana prezydenta

 - zapowiedział.

- Proszę się jednak nie spodziewać, że my wszystko wszystkim zrekompensujemy, to jest po prostu niemożliwe

 - zaznaczył

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts