Rosja zbankrutuje po raz drugi? Gospodarka ma gigantyczne problemy, żądania zmiany premiera

16 lat temu Rosja była niewypłacalna. Zagraniczni ekonomiści obecny krach rubla porównują właśnie do katastrofy z 1998 roku. Wtedy to Rosja zbankrutowała.

twitter.com/BiznesAlert
16 lat temu Rosja była niewypłacalna. Zagraniczni ekonomiści obecny krach rubla porównują właśnie do katastrofy z 1998 roku. Wtedy to Rosja zbankrutowała. Czy taki sam los czeka Federację Rosyjską teraz? Publicyści mówią także o zmianie na stanowisku premiera Rosji.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przyznał, że jego kraj bardzo mocno odczuwa skutki zachodnich sankcji i historycznie niską wartość rubla, ale w „Niezawisimej Gaziecie” opisywał tragiczny stan ukraińskiej gospodarki. Pisze tam o spadku PKB oraz o upadku przemysłu w Zagłębiu Donieckim. Ani słowa o lecącym na łeb kursie rubla. Aleksiej Nawalny, lider opozycji wytknął to premierowi.

- Z ukraińską gospodarką jest faktycznie źle, tyle że tego samego dnia rubel stał się najszybciej słabnącą walutą świata, przeganiając nawet ukraińską hrywnę, której Miedwiediew urządzał pogrzeb. Czyli rubel wygląda gorzej niż waluta państwa, w którym rok temu doszło do rewolucji, gdzie trwa wojna i które straciło część swojego terytorium – powiedział cytowany przez forsal.pl.

Miedwiediew obiecywał, że państwowa waluta umocni się i będzie w perspektywie jedną ze światowych walut rezerwowych.

Według Konstantina Eggierta, publicysty radia Kommiersant FM Kreml szuka nowego premiera w miejsce Miedwiediewa.

W ogniu krytyki znalazł się bank centralny, który podwyższył podstawową stopę procentową z 10,5 proc. do 17 proc. Z uwzględnieniem niewielkiej podwyżki dokonanej pięć dni wcześniej stopa wzrosła więc o 750 pkt bazowych. Ten dramatyczny krok nie wpłynął jednak na rubla” – czytamy na forsal.pl.

Analityk SEB Per Hammarlund w rozmowie z Bloomberg powiedział, że „teraz trzeba się spodziewać powtórki z lat 1998–1999”. - Sądziłem, że te 17 proc. da co najmniej miesiąc wytchnienia – dodał. 

 

Źródło: niezalezna.pl,forsal.pl

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo