Prezydent Zełenski w TVP Info. „Polska wzięła w swoje ramiona Ukrainę. Jestem bardzo wdzięczny”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla TVP Info podkreślił, że skala wsparcia ze strony Polski była i jest zadziwiająca. - Polska wzięła w swoje ramiona Ukrainę, przyjęła miliony Ukraińców. Jestem bardzo wdzięczny - zaznaczył. Ukraiński zauważył jednak, że nie wszystkie państwa Unii Europejskiej postąpiły w ten sposób. - Zauważyłem, że są kraje małostkowe, nawet nie małę, które niestety nie poparły nas od samego początku - powiedział.

TVP Info

Tomasz Jędruchów w rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim ocenił, że jedenaście miesięcy wojny to wystarczająco, aby zrozumieć, które sojusze działają, a które nie. - Kto pana najbardziej rozczarował, a kto najbardziej zaskoczył swoim wsparciem? - powiedział. 

- Spodziewaliśmy się wsparcia od partnerów z Trójkąta Lubelskiego oraz naszych przyjaciół z Estonii i łotwy. Spodziewaliśmy się takiego wsparcia od naszych najbliższych sąsiadów, ale nie wszystkich. Nie mam na myśli Rosji, która jest agresorem oraz Białorusi ze stanowiskiem, które zajęła. Mam na myśli wszystkich naszych sąsiadów, państwa członkowskie Unii Europejskiej Oczekiwaliśmy pomocy od wszystkich, niestety nie od wszystkich się tej pomocy doczekaliśmy

- powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski zauważył, że "nastąpiło przewartościowanie wielu spraw i kwestii". - Zauważyłem, że są kraje małostkowe, nawet nie małę, które niestety nie poparły nas od samego początku. Dopiero po tym, gdy zobaczyły, że obroniliśmy Kijów, obwód kijowski mimo olbrzymich trudności i walk. Pamiętacie państwo Mariupol, Donbas i inne. Dopiero po tych naszych postępach te kraje zaczęły się zwracać w naszą stronę. I zamiast balansowania pomiędzy Ukrainą i Rosją wybrały w końcu walkę o wartości, które to te wspomniane wartości wszędzie deklarują. Mam na myśli wartości Unii Europejskiej - stwierdził.

- Obecnie sytuacja jest już bardziej klarowana, jeżeli chodzi o wsparcie Ukrainy. Dużo zrobiły Stany Zjednoczone, taka jest prawda

- dodał.

Ukraiński prezydent podkreślił, że Polska zadziwiła. - Zadziwiła uściskiem, jakim wzięła w ramiona. To był uścisk bez nacisku, jaki miał miejsce w przypadku liderów innych państw - "coś tobie dam, ale ty musisz zrobić coś w zamian". Polska wzięła w swoje ramiona Ukrainę, przyjęła miliony Ukraińców. Jestem bardzo wdzięczny. Jestem wdzięczny drużynie prezydenta. Jestem wdzięczny rządowi, drużynie premiera. Jestem wdzięczny ludziom, bo przede wszystkim to była reakcja ludzi na przybywających Ukraińców. Było to miłe, wzruszające - zaznaczył.

 

 Źródło: TVP Info,Niezalezna.pl

 

#Ukraina #Wołodymyr Zełenski #Polska #wojna

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo