SG zatrzymała pięciu Sudańczyków. Chcieli przedostać się do Niemiec

Rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak poinformowała, że strażnicy graniczni zatrzymali czterech obywateli Sudanu przebywających nielegalnie na terenie Polski i usiłujących przedostać się do Niemiec. Pomagał im ich rodak, który ubiega się o azyl w Niemczech.

twitter.com/Straz_Graniczna

Do zatrzymania pięciu obcokrajowców doszło w czwartek (8 grudnia br.), kiedy szli po moście granicznym ze Słubic do sąsiedniego Frankfurtu nad Odrą.

Podczas legitymowania mówili, że nie posiadają przy sobie dokumentów potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo. W ich rzeczach osobistych funkcjonariusze znaleźli jednak dwa sudańskie paszporty z zamieszczonymi w nich rosyjskimi wizami i stemplami wjazdowymi na Białoruś. Z kolei jeden z cudzoziemców twierdził, że mieszka w Niemczech.

„Okazało się, że Sudańczyk, który pomagał pozostałej czwórce dotrzeć do Niemiec, sam jest w trakcie rozstrzygania jego wniosku azylowego jaki złożył na terytorium Niemiec i powinien przebywać w ośrodku dla cudzoziemców w Eisenhuttenstadt”

– powiedziała rzeczniczka.

Czterech Sudańczyków w wieku 22-40 lat odpowie za próbę nielegalnego przekroczenia granicy w porozumieniu z innymi osobami. Natomiast ich 23-letni rodak za pomocnictwo w popełnieniu tego przestępstwa. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Z zatrzymanymi cudzoziemcami trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza. Ustalana jest m.in. ich tożsamość oraz dokładne okoliczności w jakich dostali się do naszego kraju.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo