Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech - wynika z sondażu exit poll!

Blok centroprawicy wygrał wybory parlamentarne we Włoszech, otrzymując łącznie około 41-45 procent głosów - wynika z sondażu exit poll telewizji RAI, podanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Najwięcej głosów, około 22-26 procent, zdobyła narodowo-konserwatywna partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni.

Quirinale.it, Attribution, via Wikimedia Commons

Wstępne sondaże wskazują, że centroprawicowy sojusz wyborczy utworzony przez Braci Włochów, Ligę, oraz liberalno-konserwatywne ugrupowania Forza Italia i My, Umiarkowani może zdobyć ogólną większość w obu izbach z 55-64 proc. miejsc.


Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent.

Centrolewica uzyskała około 26-29 procent poparcia, a jej główna siła - Partia Demokratyczna - zdobyła 17-21 proc.

Na populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13-17 procent wyborców. Frekwencja wyniosła około 64 proc.

Były to przyspieszone wybory, rozpisane po upadku szerokiej koalicji rządu Mario Draghiego pod koniec lipca.

Po raz pierwszy Włosi wybierali zmniejszony parlament. Na mocy zmian w konstytucji, wprowadzonych w październiku 2020 roku, liczba deputowanych została zredukowana z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200.

Również po raz pierwszy członków Senatu wybierali 18-latkowie. Wcześniej warunkiem udziału w wyborach było ukończenie 25 lat.

 

 

 Źródło: RAI, niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo