Biały Dom odpowiada na groźby Putina. „Jeśli użyją broni jądrowej, spotkają ich poważne konsekwencje”

"Jeśli Rosja użyje broni jądrowej, to spotkają ją surowe konsekwencje" - oświadczył dziś rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadach dla telewizji ABC i Fox News. Dodał przy tym, że Stany Zjednoczone muszą poważnie podchodzić do nuklearnych gróźb rosyjskiego agresora.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/12019

Pytany przez ABC o to, jak USA zareagują, jeśli Rosja użyje broni jądrowej, Kirby odpowiedział: "Będą surowe konsekwencje. Nie tylko stanie się dużo większym pariasem na arenie międzynarodowej, ale będą musiały ją spotkać surowe konsekwencje".

Rzecznik odniósł się w ten sposób do słów rosyjskiego prezydenta z wyemitowanego dziś orędzia, w którym zadeklarował on użycie "wszystkich niezbędnych środków do obrony" Rosji w przypadku zagrożenia dla kraju i zapewnił, że "nie blefuje".

"To nieodpowiedzialne, by mocarstwo jądrowe mówiło w ten sposób. Ale to nie jest nietypowe dla tego, w jaki sposób on mówił i bierzemy to na poważnie"

- powiedział Kirby.

"Putin działa pod presją"

W wywiadzie dla Fox News rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego stwierdził, że Putin znajduje się pod wielką presją, zarówno "zewnętrznie, jak i wewnętrznie", a ogłoszona przez niego częściowa mobilizacja jest wyrazem tego, że wojna nie układa się po jego myśli.

"Z jakiego innego powodu ogłaszałby mobilizację 300 tys. żołnierzy, dlaczego pospiesznie organizowałby fikcyjne referenda w Donbasie i na południu, by szybko uzyskać legitymację nad terytorium, nad którym nie zdołał objąć kontroli wojskowej?"

- mówił Kirby.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Rosja #Ukraina #Stany Zjednoczone #Biały Dom #broń jądrowa

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo