Przez 10 miesięcy znęcali się nad 5-latkami

12 lat więzienia - to wyrok dla Daniela P. z Siemirowic za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dwiema dziewczynkami w wieku 5 lat. W sprawie sądzona była również partnerka 29-latka - 26-letnia Klaudia P., która odpowiadała za pomaganie oskarżonemu. Zgodnie z decyzją sądu, kobieta spędzi w więzieniu 1,5 roku.

Zdjęcie ilustracyjne

W procesie, który toczył się przed słupskim sądem okręgowym od 9 kwietnia 2021 r., Daniel P. odpowiadał za znęcanie się nad 5-letnimi bliźniaczkami z Siemirowic (woj. pomorskie, pow. lęborski), które miało trwać przez 10 miesięcy do 22 maja 2020 r., usiłowanie zabójstwa oraz spowodowanie ciężkich obrażeń ciała u jednej z dziewczynek oraz lekkich obrażeń ciała u drugiej. Matka bliźniaczek została oskarżona o pomocnictwo w znęcaniu się nad nimi.

Przewodnicząca składu orzekającego Aldona Chruściel-Struska przed zamknięciem przewodu sądowego i wydaniem wyroku, do którego doszło po ponad godzinnej naradzie składu orzekającego, zaznaczyła, że sąd zastanawia się nad zmianą kwalifikacji prawnej czynów oskarżonych.

Ostatecznie sąd skazał Daniela P. na 12 lat pozbawienia wolności, ale nie za usiłowanie zabójstwa, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dziewczynkami i nieskuteczny zamiar spowodowania u jednej z nich ciężkich obrażeń ciała.

„Orzekam wobec oskarżonego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość bliższą niż 50 m oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi M. i P. na okres do 15 lat. Zasądzam nawiązki na rzecz pokrzywdzonych. Na rzecz M. w wysokości 50 tys. zł, na rzecz P. w wysokości 20 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę”

– mówiła ogłaszając wyrok sędzia Chruściel-Struska.

Klaudia K. usłyszała wyrok 1,5 r. pozbawienia wolności. Sąd uznał, że pomagając oskarżonemu w znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem nad pokrzywdzonymi przez wielokrotne zaniechanie i niereagowanie, też jest winna popełnienia tego czynu.

Sąd zaliczył na poczet kary pozbawienia wolności pobyt w areszcie. Klaudia K. była w nim nieco ponad trzy miesiące. Daniel P. przebywa w nim nadal.

Ponadto sąd zasądził od oskarżonych na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w kwotach 11,7 tys. zł od Kamili K. i 11,6 tys. zł od Daniela P. oraz wymierzył od obojga opłaty. Klaudia K. ma zapłacić 300 zł, Daniel P. 600 zł.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo