Były esbek i milicjant ukrywali tajne dokumenty o pacyfikacji kopalni Wujek i dane o potencjalnych szpiegach

Dwaj byli funkcjonariusze SB i MO zostali oskarżeni o ukrywanie tajnych dokumentów z czasów PRL. Chodzi o legitymacje służbowe i przepustki wydane przez SB, dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów SB, życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego "pod przykryciem” i materiały zgromadzone w celu ulokowania agenta wywiadu poza granicami Polski. Były tam też materiały operacyjne Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach zawierające dane o pacyfikacji kopalni Wujek, informujące o nastrojach społecznych i sytuacji strajkowej w zakładach pracy woj. katowickiego oraz stanie bezpieczeństwa na terenie tego województwa po wprowadzeniu stanu wojennego.

fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Podczas przeszukań w domach i pomieszczeniach gospodarczych b. funkcjonariuszy i ich bliskich znaleziono m.in. ponad 100 tajnych dokumentów z lat 1970-1990, które powinny być przekazane do IPN. Akt oskarżenia w tej sprawie prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Będzinie.

Jak podał we wtorek katowicki IPN, jednym z oskarżonych jest Witold Z. – były funkcjonariusz Departamentu I MSW PRL, zajmujący następnie kierownicze stanowisko służbowe w strukturach Urzędu Ochrony Państwa. Przed sądem odpowie też Kazimierz Z. – były funkcjonariuszowi MO, zajmujący także kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego.

Oskarżonym zarzucono ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL, które podlegały przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. popełnienie czynu z art. 54 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
- czytamy w w komunikacie naczelnika pionu śledczego w katowickim IPN prok. Michała Skwary.

Dokumenty zostały odnalezione w czasie przeprowadzonych na szeroką skalę przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez byłych funkcjonariuszy i ich najbliższych. Prowadził je prokurator IPN oraz funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW. Zabezpieczono m.in. ponad 100 dokumentów wytworzonych w latach 1970–1990 przez organy bezpieczeństwa PRL, oznaczonych klauzulami "tajne", "ściśle tajne” i "tajne specjalnego znaczenia”. Powstały one w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski i z działaniami Służby Bezpieczeństwa podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego.

Jak wynika z ustaleń IPN, wśród odnalezionych dokumentów znajdowały się:

  • legitymacje służbowe i przepustki wydane przez Służbę Bezpieczeństwa,
  • dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów Służby Bezpieczeństwa,
  • życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego ,,pod przykryciem”,
  • materiały zgromadzone w celu ulokowania agenta wywiadu poza granicami Polski,
  • materiały operacyjne Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach zawierające dane o pacyfikacji kopalni ,,Wujek”, ponadto informujące o nastrojach społecznych i sytuacji strajkowej w zakładach pracy woj. katowickiego oraz stanie bezpieczeństwa na terenie tego województwa po wprowadzeniu stanu wojennego,
  • opracowania dotyczące działań funkcjonariuszy wywiadu oraz Służby Bezpieczeństwa podejmowanych wobec osób ze środowisk opozycyjnych oraz wobec osób duchownych,
  • dokumentację dotyczącą wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa, która została przeprowadzona między służbami wywiadowczymi państw bloku wschodniego i państw zachodnich w dniu 11 lutego 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie,
  • wykaz opatrzony tytułem ,,Funkcjonariusze i agentura byłego hitlerowskiego aparatu kontrwywiadowczego i policyjnego” z podziałem na rozdziały „Abwehra”, „Gestapo”, „SD”,  „Policja”, zawierające łącznie dane 489 osób z podaniem ich miejsc zamieszkania w Polsce, miejsc pracy, wykonywanych zawodów, pełnionych stanowisk i funkcji.

Czyn zarzucony oskarżonym jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 


Źródło: niezależna.pl, PAP, katowice.ipn.gov.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo