Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

Działania prezydenta Dudy pozytywnie ocenia ponad 76 proc. Polaków. Zyskuje wśród zwolenników rządu oraz opozycji

Prezydent Andrzej Duda zbiera w społeczeństwie dobre oceny za swoją aktywność w kraju i na arenie międzynarodowej w ostatnich tygodniach. Pozytywnie ocenia go ponad 76 proc. Polaków - niezależnie, czy są zwolennikami koalicji rządzącej, czy opozycji - tak wynika z sondażu IBRiS.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

76,3 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy w kraju i na arenie międzynarodowej od czasu wybuchu wojny w Ukrainie – wynika z sondażu IBRiS dla środowej "Rzeczpospolitej".

W środę w "Rzeczpospolitej" opublikowano sondaż IBRiS, w którym zapytano ankietowanych "Jak po wybuchu wojny na Ukrainie oceniasz działania tak w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej?".

- 18,8 proc. badanych uważa, że zaangażowanie prezydenta Dudy zasługuje na ocenę bardzo dobrą, a 57,5 – że na raczej dobrą. To aż 76,3 proc. ocen pozytywnych głowy państwa. Niespełna 10 proc. respondentów ocenia jego działania "raczej źle", a 6,7 – "zdecydowanie źle"

– czytamy w gazecie.

- Ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua pozytywnie ocenia 55 proc. badanych, a negatywnie 22,5 (aż 22,6 proc. badanych nie umie ocenić jego działań w związku wojną). Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest oceniany bardzo dobrze lub dobrze przez prawie identyczną grupę (55,3 proc), a raczej źle lub źle przez 32,3 proc. badanych – podaje dziennik.

W sondażu IBRiS premier Mateusz Morawiecki "postrzegany jest podobnie jak ministrowie jego rządu: 55 proc. ocen pozytywnych i 37,3 proc. – negatywnych".

- Jedynym politykiem obozu władzy, którego zaangażowanie wojenne nie zyskuje przychylności większości badanych, jest wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes PiS Jarosław Kaczyński: 39,6 proc. respondentów ocenia jego działania pozytywnie, a 50,5 proc. negatywnie – pisze "Rz".

- Wśród własnych zwolenników przedstawiciele obozu władzy mogą liczyć na silne wsparcie. Andrzej Duda zdobywa w tej grupie aż 89 proc. ocen pozytywnych, ale Mateusz Morawiecki przebija ten wynik, otrzymując 97 proc. wskazań "na tak", Mariusz Błaszczak – 89 proc., Jarosław Kaczyński – 88 proc., a Zbigniew Rau – 84 proc.

 – wskazuje gazeta.

- Jednak ocena zwolenników opozycji jest zdecydowanie odmienna. Wśród nich pozycja prezydenta nie ma sobie równych – głowa państwa zdobywa w trudnym dla siebie elektoracie 74 proc. ocen pozytywnych. Dla porównania – aktywność ministra Raua pozytywnie ocenia 39 proc. badanych, ministra Błaszczaka – 35 proc., premiera Morawieckiego – 29 proc., a prezesa Kaczyńskiego zaledwie 8 proc. – dodaje.

Badanie CATI przeprowadzono 22-23 kwietnia na tysiącosobowej grupie respondentów.

 


Źródło: niezalezna.pl, "Rz", pap

#Polska

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo