Rządowe wsparcie dla rodzin. Już ponad 360 tysięcy wniosków

Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 360 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Większość wybiera świadczenie po 1 tys. zł przez rok. Informacje te przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com

Minister Maląg w niedzielę na antenie PR24 powiedziała, że rodzinny kapitał opiekuńczy cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Wyjaśniała, że to kolejne świadczenie dla rodziców z małymi dziećmi, dające przede wszystkim możliwość łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci. Jego wysokość to 12 tys. zł i przysługuje rodzicom, którzy mają drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

"Do tej pory rodzice złożyli wnioski na 360 tys. dzieci" - powiedziała minister Maląg. Dodała, że w sumie w tym roku ministerstwo spodziewa się ponad 615 tys. wniosków. Rodzice mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 1 tys. zł przez rok, czy po 500 zł przez dwa lata. "Większość rodziców decyduje się na opcję 1 tys. zł przez rok" - powiedziała Maląg.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać prosto i szybko za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Procedurą przyznawania nowego świadczenia i jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po pierwsze - rodzina!

Minister Maląg przypomniała, że rodzice, na których dzieci nie jest pobierany rodzinny kapitał opiekuńczy, będą mogli liczyć na dofinansowanie na poziomie do 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Środki będą przekazane prosto do instytucji, z których dziecko korzysta, aby obniżone były koszty utrzymania.

Szacujemy, że w tym roku objętych tym wsparciem będzie 110 tys. dzieci, to będzie blisko 450 mln zł rocznie.

Minister Maląg powiedziała, że oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego - najważniejsze, to żeby stworzyć dobry klimat wokół rodzin, a więc budowanie marki rodziny poprzez budowanie państwa szczęśliwych rodzin; pokazywania wartości rodziny; włączania organizacji pozarządowych w ramach programu "Po Pierwsze Rodzina".

Podkreśliła także, że wszystkiego nie da się zrobić ustawowo, więc "potrzeba zmiany myślenia". Mówiąc o tworzeniu dobrych warunków dla rodziców w miejscu pracy, wskazała cykl konferencji z premierem Jackiem Sasinem, których celem jest pokazanie dobrych praktyk w instytucjach Skarbu Państwa.

Maląg poinformowała, że trwają prace nad wprowadzeniem elastycznego czasu pracy do Kodeksu pracy. "Zależy nam na stałych rozwiązaniach w zakresie pracy zdalnej, dlatego też procedujemy tą kwestię na ścieżce legislacyjnej" - powiedziała minister Maląg. Zaznaczyła, że rozwiązanie zostało wypracowane ze stroną społeczną oraz ze stroną pracodawców.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo