Sasin upomina ambasadora RP w Czechach. „Powielanie obcej narracji szkodzi interesom Polski”

"Bezrefleksyjne powielanie obcej narracji szkodzi interesom Polski" - napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin, komentując wywiad, jakiego udzielił ambasador RP w Czechach Mirosław Jasiński. Dyplomata powiedział niemieckiemu portalowi dw.com, że spór o Turów to skutek braku empatii i arogancji "w pierwszym rzędzie z polskiej strony".

Ambasador Mirosław Jasiński
fot. Ambasada RP w Pradze

Jasiński rozpoczął swoją misję dyplomatyczną w Czechach 2 listopada, przy okazji odbierając odznakę Bene Merito za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. W zupełnie innym kierunku poszedł jednak w dzisiejszym wywiadzie dla niemieckiego dw.com. Jego wypowiedź można nazwać przynajmniej zastanawiającą. Ambasadora zapytano niewinnie o to, co robić by nie dochodziło więcej do takich konfliktów, jak ten o Elektrownię Turów.

Przede wszystkim dobrze wykonywać swoje obowiązki. Ten problem powinien był być rozwiązany nawet nie na poziomie prezesów, a dyrektorów technicznych kopalni. Każda poważna firma ma przecież oddział zajmujący się naprawianiem szkód. Nazywamy to odpowiedzialnym biznesem. To był brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony. W końcu podobne rzeczy zdarzały się i w Bełchatowie czy Koninie i nikt tam z tego nie robił afery

- odparł Mirosław Jasiński.

Ten fragment wypowiedzi ambasadora wywołał burzę. Europosłanka PiS Anna Zalewska, była minister edukacji, wezwała na Twitterze do natychmiastowej dymisji Jasińskiego. Jego zachowanie nazwała zdradą dyplomatyczną.

Do sprawy odniósł się również wicepremier Jacek Sasin, zarzucając dyplomacie szkodliwe dla interesów Polski działanie.

Od osoby, która reprezentuje Polskę za granicą należy oczekiwać, że wypowiadając się, w tak kluczowych sprawach jak Turów, najpierw pozyska wiedzę i pozna fakty. Bezrefleksyjne powielanie obcej narracji szkodzi interesom Polski

- napisał Sasin.

Na razie nie wiadomo, czy wobec ambasadora zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje.


Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane.

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, dw.com

 

#Mirosław Jasiński #Jacek Sasin #dyplomacja #Czechy #Turów

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo