Duńscy marynarze zastrzelili czterech piratów

Jak poinformowały Duńskie Siły Zbrojne, załoga fregaty zastrzeliła dziś w akcie obronnym czterech piratów u wybrzeży Nigerii. Łódź piratów zatonęła, a ośmiu ocalałych oraz jeden ranny zostali zabrani na pokład duńskiego okrętu. Wśród Duńczyków strat nie odnotowano.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jak poinformowano, w interwencji mającej miejsce w środę uczestniczyli marynarze z fregaty Esbern Snare, która została skierowana w pobliże podejrzanej motorówki z ośmioma mężczyznami. Piraci mieli ze sobą sprzęt używany do zajmowania statków handlowych.

"Duńscy żołnierze wezwali piratów, aby zatrzymali się, ci jednak nie zareagowali. Następnie oddano strzały ostrzegawcze, na co rozbójnicy odpowiedzieli ogniem. Zmusiło to wojskowych do reakcji"

- podały w komunikacie Duńskie Siły Zbrojne.

Przekazały też, że w akcji uczestniczył również śmigłowiec Seahawk.

Łódź piratów zatonęła, a ośmiu ocalałych oraz jeden ranny zostali zabrani na pokład duńskiego okrętu.

Fregata Esbern Snare została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 roku spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie. "Zatoka Gwinejska stała się w ostatnich latach nowym epicentrum piractwa na świecie" - podkreśliła IMB w raporcie za ubiegły rok.

Duńskie przedsiębiorstwo Maersk jest światowym potentatem żeglugi kontenerowej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo